Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytalna. Będzie kolejna debata

0
Podziel się:

Organizatorem debaty z udziałem premiera, ministra finansów oraz ministra pracy jest Parlamentarna Grupa Kobiet.

Reforma emerytalna. Będzie kolejna debata
(Grzegorz Rogiński/KPRM)

W przyszłym tygodniu odbędzie się debata na temat wydłużenia wieku emerytalnego z udziałem szefa rządu oraz ministrów pracy i finansów.

_ - Debata odbędzie się w sali plenarnej, chcemy zaprosić organizacje pozarządowe, środowiska kobiece _ - powiedziała szefowa Parlamentarnej Grupy Kobiet Bożena Szydłowska (PO). Dodała, że organizatorem debaty, która odbędzie się 22 lub 23 lutego z udziałem premiera Donalda Tuska, ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza, jest Parlamentarna Grupa Kobiet.

Pełnomocnik rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz powiedziała, że podczas dzisiejszego spotkania minister pracy przedstawił założenia ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego.

_ - Z tego co mówił minister, zrozumiałam, że jest to czysty projekt, który dotyczy jedynie wieku emerytalnego _ - poinformowała pełnomocnik. _ - Nie jest to propozycja innego systemu emerytalnego, a korekta wieku odchodzenia na emeryturę, uwzględniająca potrzebę równego traktowania na rynku pracy kobiet i mężczyzn _ - zaznaczyła.

Jak dodała, z rozmowy wynikało, że ustawie podwyższającej wiek emerytalny nie będzie towarzyszył równoległy pakiet ustaw z dziedziny polityki prorodzinnej czy rynku pracy. _ - Natomiast była mowa o tym, że w kilkudziesięcioletniej perspektywie wdrażania reformy wieku emerytalnego konieczne jest dostosowanie zarówno rynku pracy, jak i kompetencji pracobiorców do wyzwań cywilizacyjnych oraz równe traktowanie kobiet i mężczyzn tak, by świadczenia emerytalne nie krzywdziły żadnej z płci _ - zaznaczyła.

Jak poinformowała Kozłowska-Rajewicz, minister finansów zaprezentował wyliczenia, według których emerytura kobiet, które pracowałyby do 67. roku życia, będzie do 70 proc. wyższa niż tych pracujących do 60-tki.

Wiceszefowa PGK Genowefa Tokarska (PSL) powiedziała, że PSL nie podjęło jeszcze decyzji, czy poprze rządową propozycję ws. emerytur. - _ Za wcześnie jest jeszcze na to. To jest dopiero początek debaty, która będzie trwała miesiąc - dodała. - Będzie jeszcze otwarta debata w parlamencie, gdzie zaproszone zostaną m.in. kobiety ze związków zawodowych i debata sejmowa _.

Zaznaczyła, że posłanki z PGK nie były jednomyślne ws. podwyższenia wieku emerytalnego kobiet. Podkreśliła, że z propozycją PSL, którą zarekomendowała na spotkaniu m.in. premierowi, nie zgadzały się głównie posłanki PO. _ Broniły propozycji rządu _ - dodała. Na pytanie, czy według niej po spotkaniu u premiera jest jeszcze szansa na przeforsowanie propozycji PSL w sprawie emerytur powiedziała: _ Raczej nie widzę na to szans _.

Czytaj więcej o Wielkiej Brytanii
To jest coś, o czym rząd musi natychmiast powiedzieć Polakom Profesor Marian Noga mówi, na co trzeba Polskę przygotować.
Żelichowski: Odpowiem za 10 milionów Poseł PSL-u pokazuje przewrotnie, jak państwo może zaoszczędzić 60 milionów złotych.
Ta reforma wpędzi Polaków w bezrobocie? Przedstawiciele różnych partii nie mają wątpliwości, co do negatywnych skutków takiego rozwiązania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)