Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Reforma emerytalna była niezbędna"

0
Podziel się:

Komorowski: Jak zmiany w OFE wpłyną na poziom przyszłych emerytur, to z punktu widzenia społeczeństwa, jest rzecz najważniejsza - stwierdził Komorowski.

"Reforma emerytalna była niezbędna"
(PAP/Jacek Turczyk)

W Belwederze trwa debata ekspertów na temat Otwartych Funduszy Emerytalnych, zorganizowana przez Bronisława Komorowskiego. Prezydent zaznaczył, że debata jest niezwykle istotna z punktu widzenia decyzji, jakie zostaną ostatecznie podjęte w sprawie OFE.

Według prezydenta reforma emerytalna wprowadzona w roku 1999 była niezbędna.

- _ W moim przekonaniu była to całościowa zmiana systemu emerytalnego i dała niezbędne impulsy, które pozwoliły na uniknięcie zagrożeń rysujących się przed systemem emerytalnym. Była to także odpowiedź państwa polskiego na rysujące się wtedy zagrożenie z tytułu zmian demograficznych _ - stwierdził prezydent Komorowski.

Prezydent zwrócił też uwagę, że reforma emerytana do tej pory nie została w pełni zakończona. _ - Wiele istotnych dla przyszłych emerytów spraw nie zostało wyjaśnionych _ - zaznaczył Bromnisław Komorowski. Dodał, że chciałby wiedzieć, jaki wpływ na sytuację przyszłych emerytów będą miały dokonywane zmiany.

- _ To jest z punktu widzenia społeczeństwa rzecz najważniejsza. Jak te zmiany wpłyną na poziom przyszłych emerytur i czy możliwe jest dalsze finansowanie w dotychczasowej skali kosztów reformy bez istotnego pogorszenia stabilności finansów publicznych oraz możliwości finansowania zadań rozwojowych zwłaszcza w kontekście nowego przeciez zjawiska jakim jest wykorzystanie środków strukturalnych z Unii Europejskiej _ - powiedział Komorowski.

POSŁUCHAJ PREZYDENTA KOMOROWSKIEGO:

Stronę rządową w debacie o OFE reprezentują ministrowie Michał Boni i Jacek Rostowski. W debacie biorą też udział: Leszek Balcerowicz, Jan Krzysztof Bielecki, Andrzej Bratkowski, Agnieszka Chłoń-Domińczak, Marek Góra, Stanisława Golinowska, Bogusław Grabowski, Jerzy Hausner, Janusz Jankowiak, Piotr Kuczyński, Witold Orłowski, Dariusz Rosati, Barbara Wagner i Aleksandra Wiktorow.

Rządowy projekt zmian zakłada, że składka odprowadzana z naszych wynagrodzeń do OFE zostanie obniżona z obecnych 7,3 procent do 2,3 procent. Od 2017 roku do OFE ma być odprowadzane 3,5 procent składki.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t134880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;trzeba;zmian;w;ofe;pieniadze;mozna;znalezc;gdzie;indziej,61,0,791613.html) Nie trzeba zmian w OFE. Pieniądze można znaleźć gdzie indziej Powrót do dawnej składki rentowej - 160 mld złotych. Jedna stawka VAT - 100 mld złotych. To więcej niż Tusk chce zaoszczędzić na OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t134893.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/jest;lista;ekspertow;w;debacie;o;ofe,163,0,792227.html) Jest lista ekspertów w debacie o OFE Ze strony rządowej pojawia się Rostowski i Boni. Z drugiej strony Balcerowicz i Góra.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t132008.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/borowski;zmiany;w;ofe;to;nie;skok;na;kase,253,0,791805.html) Borowski: Zmiany w OFE to nie skok na kasę Nie wszyscy rozumieją, że ZUS się zmienił i nie działa już tak jak kiedyś.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)