Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytur: PSL szuka kompromisu z PO

0
Podziel się:

Wicepremier Pawlak przekonuje, że Platforma z PSL-em potrafią znaleźć kompromis.

Reforma emerytur: PSL szuka kompromisu z PO
(Reporter)

*Wicepremier Waldemar Pawlak ma nadzieję, że dojdzie do kompromisu między PO, a PSL w kwestii reformy emerytalnej. *Ludowcy chcą między innymi by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Platforma się sprzeciwia.

Pawlak przypomniał, że propozycje PSL w sprawie emerytur. Ludowcy chcą, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę. Po urodzeniu każdego kolejnego dziecka termin tego przejścia byłby przyspieszany o trzy lata. Koszty przechodzenia przez matki na wcześniejszą emeryturę zostałyby sfinansowane ze składek ich dzieci.

Wicepremier wyraził nadzieję, że w toku dyskusji możliwe będzie osiągnięcie kompromisu w kwestii reformy emerytalnej. _ _

_ - Dotychczasowa czteroletnia współpraca dawała dobre rezultaty, jeżeli zachowaliśmy otwartość. Myślę, że Platforma Obywatelska oraz premier Donald Tusk taką otwartość wykazują _ - zaznaczył Pawlak.

Na pytanie, czy konieczne jest przeprowadzenie referendum w sprawie reformy emerytalnej powiedział: _ - Bardzo dobrze byłoby, gdybyśmy najpierw poszukali rozwiązania kompromisowego. Jeżeli uda się je znaleźć, być może referendum nie będzie potrzebne _ - stwierdził wicepremier.

Zgodnie z koncepcją premiera Donalda Tuska, co cztery miesiące wiek emerytalny podwyższany byłby o kolejny miesiąc, co oznaczałoby, że z każdym rokiem będziemy pracować dłużej o trzy miesiące. W ten sposób poziom 67 lat w przypadku mężczyzn osiągnięty zostanie w roku 2020, a kobiet - w 2040 r.

Ile na tym zyskamy?Jak wynika z szacunków Money.pl dzięki nowym rozwiązaniom znacznie mają wzrosnąć przyszłe emerytury. Szczególnie powody do zadowolenia będą miały kobiety. W ich przypadku praca tylko o rok dłużej zwiększy świadczenia emerytalne o około 8 procent. Przesunięcie wieku emerytalnego o siedem lat, spowoduje wzrost emerytury niemal o trzy czwarte.

źródło: obliczenia Money.pl, KNF

Do obliczeń przyjęto następujące założenia: kobieta urodzona w 1975 roku, która rozpoczęła pracę w 2000 r., zarabia 3225 zł brutto (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2010 r. według GUS). Roczna stopa zwrotu z OFE wynosi 4 proc., roczny wzrost wynagrodzeń to 5 procent, a szacowany wzrost wynagrodzeń w gospodarce 0,5 proc. rocznie.

Szef rządu oświadczył przedwczoraj, że bierze pełną odpowiedzialność za zmiany dotyczące wieku emerytalnego. Ocenił też, że _ jeżeli reformy emerytalnej nie załatwimy w ciągu trzech miesięcy, to jej w ogóle nie załatwimy _.

Na podniesienie wieku emerytalnego do 67. roku życia nie godzą się PiS, SLD i SP. Domagają się referendum w tej sprawie. SLD zbiera podpisy pod własnym wnioskiem o referendum, PiS i SP popierają podobną inicjatywę Solidarności.

Aż 85 proc. Polaków sprzeciwia się propozycji wydłużenia wieku emerytalnego do 67 lat - wynika z opublikowanego w sobotę sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC dla TVN24. Z kolei 81 proc. badanych sprzeciwia się pomysłowi zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, a 61 proc Polaków chce referendum ws. emerytur.

Czytaj więcej o kłopotach w koalicji
PSL ma receptę na kryzys euro. PO w szoku - _ Może warto nadać euro charakter waluty rozliczeniowej w całej UE _- mówi szef PSL Waldemar Pawlak na kilka dni przed szczytem Unii. Politycy PO są zaskoczeni. - _ Rozbicie strefy euro to katastrofa gospodarcza _ - uważają.
Kłopotek: My też chcemy współpracy z SLD Polityk PSL podkreśla, że w przyszłości będzie możliwa współpraca z SLD w celu uchwalenia ważnych ustaw.
Co zrobić z Pawlakiem? Platforma sceptyczna Zdaniem posła PO Sławomira Neumanna, propozycja ludowców nie jest dobrym pomysłem.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)