Notowania

reforma ofe
03.02.2014 18:23

Reforma OFE. Pieniądze z otwartych funduszy emerytalnych trafiły do ZUS

Dzięki tej operacji dług publiczny polski obniżył się o 130 miliardów złotych. Przelana została równowartość 153 miliardów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

Jak poinformował minister finansów Mateusz Szczurek, 153 miliardy złotych przekazane z OFE do ZUS. To efekt wejścia w życie ustawy zmieniającej system emerytalny. Stanowi ona, że obligacje Skarbu Państwa zostaną przeniesione z Otwartych Funduszy Emerytalnych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aktualizacja 19:45

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Szczurek powiedział, że OFE przekazały dziś do ZUS 51,5 procent wartości swoich aktywów na kwotę 153 mld 150 mln zł. Dodał, że przekazano obligacje skarbowe warte 134 mld zł, 106 mln euro, 17,2 mld w obligacjach gwarantowanych przez skarb państwa i 1,9 mld zł w gotówce.

_ - Szacujemy, że w wyniku tej operacji dług publiczny obniżył się o 130 mld zł. W warunkach porównywalnych widzimy w końcu, że Polska jest krajem o naprawdę niskim długu publicznym. Według unijnych definicji to obniżenie długu wyniosło ok. 9 procent PKB _ - podkreślił.

Szef resortu finansów stwierdził też, że dzisiejsze przesunięcie środków z funduszy emerytalnych do ZUS znacząco zmniejszyło ryzyko tzw. złej daty, czyli sytuację, kiedy osoba przechodzi na emeryturę w okresie bessy, co powoduje, że świadczenie z filaru kapitałowego jest niższe.

_ - To ryzyko zostało ograniczone we właściwym momencie. Ceny obligacji skarbowych w ostatnich dniach stycznia spadły dosyć znacząco i tym samym wartość rynkowa ich portfela obniżyła się poniżej tego, co było na początku września _ - powiedział Szczurek.

Zwrócił przy tym, uwagę, że straty, jakie poniosły OFE, zostały wyrównane przyszłym emerytom. - _ Na subkoncie w ZUS wycena będzie bardziej korzystna. Z tego tytułu jest ona o około 450 mln zł wyższa, niż by wynikała z rynkowych wycen w piątek _ - zaznaczył. Podkreślił, iż jest to przykład pokazujący, że w ostatecznym rozrachunku państwo jest gwarantem zabezpieczenia emerytalnego.

Szczurek wskazał ponadto, że przy tego typu operacjach nie może być mowy o _ przejadaniu czegokolwiek _. _ - Dowodem tego jest zmiana progów ostrożnościowych. Dowodem tego będzie niższy deficyt finansów publicznych w 2014 roku o około 1 procent _ - podkreślił.

Z kolei minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnił, że przeniesienie środków z OFE do ZUS nie jest ich konfiskatą. Państwo zobowiązuje się bowiem do ich wypłaty w postaci emerytur. Minister podkreślił, że gwarantuje to państwo, a nie konkretny rząd czy koalicja. Przypomniał, że zmiany w systemie emerytalnym sprawiły, iż emerytury będą dożywotnie, bezpieczne i waloryzowane. Obywatele będą też mieli możliwość wyboru przynależności do OFE. Kosiniak-Kamysz powiedział, że zmiany są podyktowane dobrem emerytów i budżetu.

Trybunał Konstytucyjny zbada zmiany w OFE

Prezydent podpisał ustawę o OFE 27 grudnia 2013 r., a w ostatni piątek skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie, czy jest ona zgodna z ustawą zasadniczą. Chodzi m.in. o zakaz inwestowania w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że wyrok w tej sprawie będzie pozytywny dla tej inicjatywy legislacyjnej. Podkreślił, że rząd wspomnianą ustawę przygotował bardzo starannie, _ dbając o interes ubezpieczonych, dzisiejszych i przyszłych emerytów, dbając o finanse publiczne . - Dbanie o finanse publiczne nie jest grzechem, a tak by wielu chciało to przedstawić _ - powiedział minister podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Krakowie.

Znowelizowana ustawa o zmianach w systemie emerytalnym przewiduje, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też jej całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

Ponadto przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE mają być stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Hossa wraca na GPW. OFE przestały psuć rynek Zobacz, ile jeszcze może zyskać indeks WIG20 do końca czerwca.
Zmiany w OFE znów dyskutowane na rządzie We wtorek rząd zajmie się projektami rozporządzeń Rady Ministrów związanych z ostatnimi zmianami w systemie emerytalnym.
Prezydent o OFE: nie wróżmy katastrofy Komorowski przekonuje, że zmiany w OFE świadczą o tym, że reform nie można wprowadzać połowicznie, licząc na to, że następcy będą je kontynuowali, poprawiali i pogłębiali.
Tagi: reforma ofe, władysław kosiniak-kamysz, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz