Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Reforma systemu emerytalnego. Miliardy trafią do ZUS

0
Podziel się:

Po zmianach w systemie emerytalnym chęć pozostania w OFE wyraziło ponad 2,5 mln osób, czyli blisko 15 procent uprawnionych.

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk
Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk (Stefan Maszewski/Reporter)

OFE przekażą do ZUS w ramach tzw. suwaka bezpieczeństwa środki o wartości 4,7 mld zł w tym roku i 3,8 mld zł w 2015 roku - poinformowało Ministerstwo Finansów.

Wcześniej resort finansów prognozował, że wartość środków jakie fundusze emerytalne przekażą do ZUS w ramach mechanizmu tzw. suwaka wyniesie w bieżącym roku ok. 4,4 mld zł, a w przyszłym roku 2,3 mld zł.

_ - Zgodnie z szacunkami ZUS, zwiększenie wpływów do FUS z tytułu "suwaka bezpieczeństwa" będzie wynosić: w 2014 roku 4,7 mld zł, w 2015 roku 3,8 mld zł _ - poinformowało ministerstwo.

Mechanizm suwaka polega na tym, że na 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez danego ubezpieczonego, co miesiąc na subkonto w ZUS przekazywana będzie określona wartość środków zgromadzonych na rachunku członka OFE. Dodatkowo, na 10 lat przed osiągnięciem przez ubezpieczonego, wieku emerytalnego ZUS zaprzestanie odprowadzać składki do OFE. Składki w tym okresie ewidencjonowane będą na subkoncie w ZUS. W momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, na rachunku w OFE nie będzie żadnych środków.

ZUS szacuje również, że transfery do OFE w 2015 roku wyniosą 2,7 mld zł, w 2016 roku 2,9 mld zł, w 2017 r. 3,1 mld zł i w 2018 r. 3,2 mld zł. Do tej pory, w bieżącym roku, OFE otrzymały z ZUS 7,25 mld zł.

Po zmianach w systemie emerytalnym i pierwszym okienku transferowym chęć pozostania w OFE wyraziło ponad 2,5 mln osób, czyli ok. 15,1 proc. uprawnionych.

Czytaj więcej w Money.pl

emerytury
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)