Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
renta
23.05.2008 15:07

Renciści będą dorabiać bez ograniczeń

Bez względu na wysokość dodatkowych zarobków prawo do renty nie będzie ograniczane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Rząd proponuje by renciści, pobierający świadczenia z tytułu niezdolności do pracy mogli dorabiać bez ograniczeń, a ich renty nie były zmniejszane ani zawieszane bez względu na osiągane dochody, jak to jest obecnie.

Zmianie miałyby też ulec zasady obliczania rent z tytułu niezdolności do pracy dla osób urodzonych po 1948 r.

Rząd, na wniosek minister pracyJolanty Fedak(na zdjęciu), proponuje wprowadzenie zasady, że renta z tytułu niezdolności do pracy (spowodowana także wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową) nie ulega zmniejszeniu ani zawieszeniu z tytułu osiąganych przychodów z pracy zarobkowej.

- _ Bez względu na wysokość zarobków w pełnej wysokości byłyby wypłacane także renty rodzinne przysługujące osobom niezdolnym do pracy. Osoby pobierające tzw. rentę socjalną będą mogły również wykonywać pracę zarobkową bez obawy o zawieszenie tej renty _ - poinformowano w komunikacie.

Zgodnie z rządową propozycją utrzymać miałaby się natomiast zasada, że uprawnieni do renty szkoleniowej nie mogą osiągać dodatkowego dochodu z pracy zarobkowej.

Obecnie gdy dodatkowe przychody rencisty przekraczają 70 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia, ZUS obniża rentę o kwotę przekroczenia.

Nie może jej jednak zmniejszyć więcej niż o maksymalną przewidzianą kwotę. W przypadku renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, jest to 413,37 zł, a gdy chodzi o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy - 310,05 zł. Jeśli zaś przychody z pracy rencisty przekroczą 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, czyli 3514,50 zł brutto, to jego świadczenie zostaje zawieszone całkowicie.

Rząd proponuje ponadto by podstawę obliczenia renty z tytułu niezdolności do pracy dla osób urodzonych po 1948 r. stanowiła suma zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego, zapisanych na koncie ubezpieczonego prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W przypadku osób, które są członkami otwartych funduszy emerytalnych, kwota składek na ubezpieczenie emerytalne byłaby zwiększona poprzez pomnożenie jej przez wskaźnik korygujący.

Jeżeli wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy zgłosi osoba w wieku poniżej 60 lat, która nie posiada pełnych 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, podstawa obliczenia renty będzie zwiększona o przeciętną miesięczną kwotę składki za każdy miesiąc okresu brakującego do pełnych 30 lat.

Nowe zasady miałyby obowiązywać od 1 stycznia 2009 r. W projekcie przewidziano okres przejściowy, w którym renty byłyby obliczane metodą mieszaną, czyli częściowo według starych, a częściowo według nowych zasad. Dotyczyłoby to ubezpieczonych, którzy złożą wniosek o świadczenie w latach 2009-2013.

Tagi: renta, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz