Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnicy z prawem do emerytury muszą wybrać świadczenie

0
Podziel się:

To dwa całkiem odrębne systemy - uznał Trybunał Konstytucyjny.

Rolnicy z prawem do emerytury muszą wybrać świadczenie
(JoostJB/CC/Flickr)

Trybunał Konstytucyjny uznał za zgodne z ustawą zasadniczą przepisy regulujące sposób określania wysokości emerytur w przypadku, gdy zainteresowany ma prawo do emerytury rolniczej, a jednocześnie jest ubezpieczony w powszechnym systemie ubezpieczeniowym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Chodzi o przepisy, nakazujące osobie uprawnionej do świadczeń z dwóch odrębnych systemów emerytalnych - rolniczego i powszechnego - aby dokonała wyboru, w którym systemie ma otrzymywać świadczenia.

W ocenie Trybunału Konstytucyjnego, system ubezpieczeniowy rolników i powszechne ubezpieczenie w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych są dwoma odrębnymi systemami i nakaz wyboru, z którego z nich uprawniona osoba chce skorzystać, nie stanowi naruszenia zasad równości i sprawiedliwości społecznej.

Sędzia sprawozdawca Maria Gintowt-Jankowicz podkreślała, że wysokość świadczeń w ubezpieczeniu rolniczym i powszechnym jest obliczana na zupełnie różnych zasadach:

POSŁUCHAJ SĘDZI GINTOWT-JANKOWICZ:

W pierwszym przypadku świadczenie nie zależy od wysokości składek i czasu ich płacenia, a w drugim jest to brane pod uwagę. W sytuacji tak różnych systemów emerytalnych również ubezpieczeni nie mogą być traktowani tak samo, choć mają prawo wyboru, z którego z tych systemów chcą korzystać.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/237/t111341.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/ludowcy;nie;znaja;swojego;pomyslu;na;emerytury;dla;rolnikow,14,0,679438.html) Ludowcy nie znają swojego pomysłu na emerytury dla rolników
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/balcerowicz;musimy;dluzej;pracowac;nie;ma;innego;wyjscia,25,0,665113.html) Balcerowicz: Musimy dłużej pracować, nie ma innego wyjścia To jedyny sposób na uzdrowienia finansów publicznych - uważa ekonomista.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)