Notowania

Rostowski: Potrzebna debata na temat OFE

Minister finansów odnosi się do wezwania profesora Leszka Balcerowicza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Bezpośrednia, merytoryczna debata między rządem a jego krytykami w sprawie reformy OFE powinna się odbyć. Byłaby ciekawa dla ludzi - przekonuje szef resortu finansów Jacek Rostowski.

Były szef NBP i były minister finansów prof. Leszek Balcerowicz zaapelował dziś do rządu o rzetelną debatę na temat planowanych zmian w OFE. Najpierw jednak oczekuje odpowiedzi na piśmie, a nie wymiany poglądów w mediach - na swoje uwagi do rządowych propozycji.

_ - Debata nie polega na tym, że używamy tylko słowa mówionego w mediach elektronicznych. Debata polega również na używaniu słowa pisanego. Czyli na przedstawianiu analiz po to, aby one spotykały się z podobną odpowiedzią, nie koniecznie zgodną _ - powiedział dziś Balcerowicz.

_ - Myślę, że dla ludzi ciekawsza byłaby bezpośrednia debata, oczywiście merytoryczna, nie polityczna, w której byśmy wszystkie te argumenty, które wydaje mi się są niezmiernie słabe przeciwko tym zmianom, które rząd przeprowadza, by te argumenty przefiltrować _ - powiedział Rostowski, który przebywał w Davos, gdzie uczestniczył w 41. Światowym Forum Ekonomicznym.

Odniósł się też do argumentu Balcerowicza, że zmiany dotyczące OFE, który proponuje rząd, byłyby zerwaniem umowy społecznej.

_ - W zielonej księdze, która była opublikowana przed wprowadzeniem reformy emerytalnej w 1998 roku napisano, że koszty przejścia (między starym system emerytalnym, w którym był tylko ZUS a nowym ZUS plus OFE) będą ponoszone przez 7 lat, a dziś wiemy, że będą ponoszone przez 40 lat i wiemy, że każdego Polaka, każdą Polki, każde dziecko polskie będą kosztowały 25 tysięcy euro _ - podkreślił Rostowski.

Szef resortu finansów dodał, że reforma emerytalna sprzed dekady nie była umową społeczną. Jego zdaniem powinna się odbyć publiczna debata o rządowych propozycjach zmian w systemie emerytalnym i powinien w niej wziąć udział profesor Leszek Balcerowicz.

_ - Tego rodzaju dyskusja o tych sprawach najbardziej zasadniczych, najbardziej istotnych - myślę - że powinna mieć miejsce _ - dodał minister.

Rostowski zaznaczył, że przeczytał raport fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju, której radzie przewodniczy Balcerowicz.

_ - Pan profesor chce zlikwidować zasiłek pogrzebowy, chce obciąć zasiłek chorobowy z 80 proc. płacy do 60 proc. To nie są rzeczy, które wymagają długiej odpowiedzi w formie listu. Powiedzmy Polakom, na czym miałaby polegać alternatywa do tej reformy OFE, którą proponujemy. Pan profesor może im to powiedzieć podczas debaty _ - podkreślił minister.

_ - Trochę mi smutno, szczerze powiem. Odbieram to tak, że pan profesor raczej debaty chce unikać. Zdaje sobie sprawę z tego, że te argumenty, które przedstawiał nie są najmocniejsze i utwierdza mnie w tym, że to, co rząd robi jest słuszne _ - podsumował.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t129924.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zarzuca;balcerowiczowi;szkolne;bledy,143,0,760975.html) Zarzuca Balcerowiczowi szkolne błędy Profesor: Niech lepiej Rostowski przeczyta to, co napisałem. Teraz nie chcę z nim rozmawiać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t129920.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/balcerowicz;czekam;na;argumenty;rzadu,230,0,762086.html) Balcerowicz: Czekam na argumenty rządu Były minister finansów domaga się od ministrów rzetelnej analizy zmian w OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/128/t129920.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/balcerowicz;o;ofe;radykalne;ciecia;i;brak;szacunku;dla;ludzi,125,0,759677.html) Balcerowicz o OFE: Radykalne cięcia i brak szacunku dla ludzi Były szef NBP uważa, że rządowy pomysł na reformę emerytalną jest zły i szkodliwy.
Tagi: obniżenie składki do ofe, rostowski, ofe, balcerowicz, zmiany, reforma, emerytury, kraj, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz