Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Inga Czerny
|

Rostowski znów będzie przekonywał ws. OFE

0
Podziel się:

Minister ma rozmawiać w Brukseli o odliczaniu kosztów reformy emerytalnej.

Rostowski znów będzie przekonywał ws. OFE
(kprm.gov.pl)

Minister finansów Jacek Rostowski ma w środę w Brukseli rozmawiać z komisarzem ds. walutowych Olli Rehnem o odliczaniu kosztów reformy emerytalnej, a także nowym stałym mechanizmie antykryzysowym dla strefy euro.

Termin wizyty oraz tematy rozmów są związane ze szczytem przywódców państw UE 16-17 grudnia. Obie sprawy - zarówno OFE, jak i nowy mechanizm antykryzysowy dla strefy euro (do którego stworzenia ma być zmieniony traktat UE) - powinny być wówczas przesądzone.

Tak uzgodnili przywódcy _ 27 _ na poprzednim szczycie w październiku. Na forum UE Polska od dawna zabiega o trwałe rozwiązanie gwarantujące, że transfery do OFE nie będą powiększały długu i deficytu publicznego tak, by kraje, które jak Polska przeprowadziły kosztowne reformy, nie były w gorszej sytuacji względem tych, które tego nie zrobiły. Na ostatnim szczycie w październiku premier Donald Tusk dostał obietnicę, że do grudnia ministrowie finansów UE przyspieszą prace nad tym, jak uwzględnić koszty reformy emerytalnej w liczeniu deficytu i długu publicznego. Ich raport, zapewniający równe traktowanie wszystkich krajów, miał być gotowy właśnie do grudnia.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t114900.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bez;sukcesu;w;sprawie;ofe;unia;odsuwa;sprawe,190,0,701374.html) Bez sukcesu w sprawie OFE. Unia odsuwa sprawę
Komisja Europejska, która ma uprawnienia legislacyjne, cały czas nie zmieniła swego pierwotnego stanowiska ws. OFE, uznanego przez polski rząd za _ daleko niewystarczające _.

W poniedziałek KE podtrzymała wyznaczony dla Polski termin do zredukowania do 2012 r. deficytu do poziomu 3 proc. PKB. - _ Jest kluczowe, by Polska poważnie zmierzała ku realizowaniu swojego celu fiskalnego (3 proc. PKB), zanim dług stanie się nadmiernym obciążeniem _ - powiedział Rehn na konferencji prasowej.

By ograniczyć dług i deficyt, rząd zastanawia się nad zmianami w OFE - tak by np. przekazywać funduszom emerytalnym obligacje zamiast gotówki.

Rehn nie chciał spekulować, jakie rozwiązanie zostanie przyjęte na szczycie w grudniu. _ Jest kluczowe, by kraje nie wycofywały się z przeprowadzonych reform emerytalnych _ - apelował komisarz, zwracając się do Polski, a także do Węgier.

W propozycji z 29 września KE zaproponowała, by dla krajów, które przeprowadziły reformy emerytalne, dozwolony pułap deficytu wzrósł z obecnych dozwolonych w Pakcie Stabilności i Wzrostu 3 do 4 proc. PKB. Ponadto KE zaproponowała pięcioletni okres przejściowy na odliczanie od długu w sposób degresywny kosztów reformy emerytalnej. 80 proc. kosztów reformy miałoby być odliczone w pierwszym roku, 60 proc. w drugim itd.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t111586.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bruksela;chce;nowych;sankcji;za;dziury;w;budzetach,21,0,681237.html) Bruksela chce nowych sankcji za dziury w budżetach
Jak tłumaczyli dyplomaci, to _ niewystarczające _, bo Polska zabiega, by koszty OFE zostały _ w pełni i trwale _ wykluczone przy decyzjach o wszczynaniu procedur karnych dla państw z nadmiernym zadłużeniem i deficytem.

W przypadku Polski koszty OFE szacowane są na znacznie więcej niż 1 proc., bo na 1,8 proc. PKB. Natomiast udział OFE w ponad 50-procentowym polskim zadłużeniu wynosi ok. 13 proc. Polska chce, by koszty reform były odliczane _ w pełni i trwale _, a nie tylko przez pięć lat.

Ambasador Węgier Peter Gyoerkoes przy UE zapewniał w ubiegłym tygodniu na spotkaniu z grupą dziennikarzy, że _ choć Węgry reformują teraz swoją reformę emerytalną _, to cały czas popierają Polskę, którą wraz z grupą innych ośmiu państw zgłosiły w sierpniu postulat dotyczący odliczania kosztów reformy od długu i deficytu.

_ - Wciąż wspieramy Polskę. Nawet jeśli natura naszych problemów jest nieco inna niż polskich, to korzenie problemów są praktycznie takie same. I mamy nadzieję, że w ciągu nadchodzących dwóch tygodni (do szczytu) znajdziemy rozwiązanie - powiedział. - Europa musi znaleźć sposób, jak połączyć reformę z liczeniem długu i deficytu. Teraz przynajmniej problem stał się widoczny, pytanie - jakie rozwiązanie _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t98248.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/beda;ciecia;w;budzecie;ue;trwa;szczyt;w;brukseli,238,0,701422.html) Będą cięcia w budżecie UE? Trwa szczyt w Brukseli Unijni przywódcy zdecydują też o karach dla państw, które nie trzymają dyscypliny budżetowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t111586.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bruksela;chce;nowych;sankcji;za;dziury;w;budzetach,21,0,681237.html) Bruksela chce nowych sankcji za dziury w budżetach Pomysł przedstawił komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t110218.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;unia;moze;zmienic;metode;liczenia;dlugu,75,0,672587.html) Barroso: Unia może zmienić metodę liczenia długu KE analizuje polską propozycję zmiany metodologii obliczeń.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)