Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
10.05.2005 15:37

Rząd będzie pracował nad emeryturami pomostowymi

Projekt ustawy o emeryturach pomostowych przygotowany przez Ministerstwo Polityki Społecznej (MPS), który kosztować będzie maksymalnie około 4 mld zł rocznie trafi na posiedzenie rządu za dwa tygodnie - poinformowała dziennikarzy Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister polityki społecznej.

Podziel się
Dodaj komentarz

"24 maja projekt ten będzie na posiedzeniu rządu" - powiedziała Chłoń-Domińczak na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami.

"Projekt ten reguluje kwestie systemu emerytur pomostowych, dla tych osób, które w starym systemie mogły dostawać wcześniejszą emeryturę, a w nowym systemie nie mogą" - dodała.

Emerytury pomostowe kosztowałyby maksimum około 4 mld zł rocznie. Z takim kosztem należy się liczyć w tych latach, w których najwięcej osób uprawnionych do emerytur pomostowych będzie korzystać z tego rozwiązania, czyli około 2020 roku.

"System ten w ponad 80 proc. będzie finansowany z budżetu państwa. (...) Proponujemy utworzenie odrębnego Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP), którym będzie zarządzał Fundusz Ubezpieczeń Społecznych" - powiedziała wiceminister polityki społecznej.

Składki do wydzielonego FEP będą płacili również pracodawcy w wielkości 8,12 proc. wynagrodzenia.

"System emerytur pomostowych powinien ruszyć od 1 stycznia 2007 roku, także uwzględniając przygotowanie administracyjne ustawa powinna być na początku 2006 roku" - powiedziała Chłoń-Domińczak.

"Jest to konstruktywna propozycja rządu związana z projektami, które już się pojawiły" - dodał.

Wiceminister zaznacza, że projekt nie stanowi "gry wyborczej", gdyż do konsultacji został wysłany pod koniec listopada ubiegłego roku. Przyznała jednak, że szansa na uchwalenie przez Parlament proponowanego przez MPS projektu jest niewielka.

"Wiem, że szanse są niewielkie" - dodała.

Tagi: emerytury, wiadomości, porady
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz