Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce ograniczyć OFE

0
Podziel się:

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych (OFE) ogranicza konkurencyjność między funduszami - uważa Tomasz Bańkowski, szef izby gospodarczej PTE

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
ogranicza konkurencyjność między funduszami - uważa Tomasz Bańkowski, szef izby gospodarczej PTE.

'Założeniem reformy emerytalnej było zachowanie rynkowego charakteru konkurencji pomiędzy PTE. Jeśli wprowadzimy jednakowe stawki od wszystkich PTE i jeżeli ujednolicimy prowizję od składki, to nie poprawimy sytuacji członków i nie będzie to wpływać na lepsze wyniki inwestycyjne' - powiedział PAP w środę Bańkowski, szef Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE) i zarazem prezes PTE Pekao.

MPiPS przygotowało projekt nowelizacji ustawy o OFE, którym w czwartek ma zająć się Komitet Stały Rady Ministrów, a we wtorek - rząd. Resort pracy zamierza ograniczyć koszty funkcjonowania systemu emerytalnego, a także doprowadzić do zmniejszenia kosztów ponoszonych przez członków funduszy oraz wzmocnić konkurencję między OFE.

'Proporcje opłaty za zarządzanie mają być takie: dwie trzecie będzie opłatą stałą, a jedna trzecia to opłata premiowa za wyniki inwestycyjne' - powiedział PAP Krzysztof Pater, wiceminister pracy.

'Natomiast maksymalna prowizja od składki ma być jednolita dla wszystkich członków i maksymalny poziom będzie schodzić z 7 proc. w 2003 roku do 3,5 proc. w 2014 roku i w latach następnych' - dodał.

Pater zaznaczył też, że fundusz będzie mógł pobierać od nowych członków przez pierwsze dwa lata prowizję o 2 pkt. proc. wyższą od prowizji ustalonej dla wszystkich pozostałych członków.

Tymczasem środowisko towarzystw emerytalnych wyrażało sprzeciw wobec propozycji ujednolicania składek dla wszystkich członków OFE, niezależnie od stażu.

'Jeżeli chcemy podwyższyć wysokość składki, która pracuje na emeryturę, nie możemy szukać oszczędności tylko w rachunku PTE'. Dlatego proponujemy prace nad redukcją kosztów PTE, jednak z zachowaniem rynkowego charakteru tej działalności. Skala obniżki przychodów PTE musi mieć gdzieś swoją uzasadnioną granicę opartą o charakter rynku' - powiedział Bańkowski.

'W zmianach musi być koncepcja modelu tego rynku, ale tej koncepcji rynku nie możemy się na razie wspólnie dopracować' - dodał szef izby PTE.

NOWE OBLICZE IZBY GOSPODARCZEJ PTE

W środę zakończyło się walne zgromadzenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, które zdecydowało o zmianie organizacji i powołaniu nowego zawodowego prezesa.

'Prezes będzie reprezentował izbę na zewnątrz, a w okresie między WZA będzie funkcjonowało też prezydium. Izba będzie kontynuować prace nad lepszym informowaniem o działalności towarzystw, ponieważ zmiany w ustawie o OFE prowadzą do ograniczenia kosztów funkcjonowania PTE, ale mogą jednak pozostawać w sprzeczności z jakością ich przyszłych działań' - powiedział Bańkowski.

Dotychczasowy prezes izby dodał, że jedynym kandydatem na szefa IGTE jest Ewa Lewicka, były pełnomocnik rządu ds. reformy emerytalnej.

'Według nowego statutu pani Lewicka może zostać szefem izby za zgodą walnego zgromadzenia po zarejestrowaniu nowego statutu. Myślę, że może się to stać za parę tygodni' - dodał prezes IGTE.

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)