Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce zmian w KRUS. Tylko kiedy?

0
Podziel się:

Reformę szykuje zespół kierowany przez Michała Boniego. Ale nie ma terminu ukończenia prac.

Rząd chce zmian w KRUS. Tylko kiedy?
(kprm.gov.pl)

_ - Międzyresortowy Zespół ds. reformy KRUS prowadzi prace dotyczące funkcjonowania KRUS _ - poinformował wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk. Prace mają na celu m.in. zwiększyć swobodę przepływu ubezpieczonych między KRUS a ZUS.

_ - Obecnie trwają prace studialne i analityczne, które, oprócz dyskusji na temat zasad funkcjonowania systemu ubezpieczenia społecznego rolników, dotyczą także szerokiego zakresu zagadnień niezwiązanych bezpośrednio z systemem ubezpieczenia społecznego rolników, ale mających na nie wpływ, w tym m.in. analizy dochodowości gospodarstw rolnych w Polsce, podatków w rolnictwie, rynku pracy na obszarach wiejskich oraz zagadnień związanych z oddziaływaniem instrumentów państwa na przemiany strukturalne na wsi _ - napisał Nalewajk w odpowiedzi na interpelację poselską.

Międzyresortowym Zespołem do spraw Reformy Sytemu Ubezpieczenia Społecznego Rolników - powołany przez premiera Donalda Tuska - kieruje Michał Boni, a jego zastępcą jest Tadeusz Nalewajk.

Z publikacji wynika, że działania mają na celu:

  • racjonalizację wydatków budżetowych na system ubezpieczenia społecznego rolników - ukierunkowanie dotacji na sfinansowanie ubezpieczenia emerytalno-rentowego rolnikom, których dochody uniemożliwiają sfinansowanie tego ubezpieczenia z własnych dochodów osiąganych z działalności rolniczej,
    • zniesienie generowanych przez obecny system antybodźców do podejmowania działalności pozarolniczej na terenach wiejskich,
    • zwiększenie swobody przepływu ubezpieczonych między systemem ubezpieczenia społecznego rolników a powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych.

_ - W ww. karcie zadania nie został wyznaczony termin na jego realizację. Na dzień dzisiejszy nie zostały przygotowane jeszcze konkretne propozycje rozwiązań reformujących poszczególne elementy systemu ubezpieczenia społecznego rolników _ - dodał Nalewajk.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)