Notowania

emerytury
09.09.2009 11:37

Rząd łata dziurę w budżecie. Z pieniędzy emerytów

Chodzi o środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

Rząd, aby załatać dziurę budżetową, wyczyści do zera Fundusz Rezerwy Demograficznej, który miał gwarantować wypłatę emerytur dzisiejszym czterdziestokilkulatkom i ich dzieciom.

Jak donosi _ Gazeta Wyborcza _ w projekcie budżetu na 2010 r. pojawił się zapis o przeniesieniu 7,5 mld zł z Funduszu Rezerwy Demograficznej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wypłaca renty i emerytury.

Dziennik przypomina, że pieniądze odkładane na FRD miały być polisą dla starzejącego się społeczeństwa. Po 2020 r. na wypłatę emerytur może zabraknąć ponad 46 mld zł rocznie, a w 2025 - nawet ok. 63 mld zł rocznie.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Ekonomiści: Dziura budżetowa jest inflacjogenna ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ekonomisci;dziura;budzetowa;jest;inflacjogenna,141,0,530061.html )
* [ Giełda i złoty nie boją się "dziury Rostowskiego" ]( http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/gielda;i;zloty;nie;boja;sie;dziury;rostowskiego,139,0,529547.html )

Pytani przez _ GW _ eksperci krytykują zamach na Fundusz. - _ Do 2020 r. powinniśmy w Funduszu zgromadzić minimum 100 mld zł _- ocenia w _ GW: _Wojciech Nagel, ekspert Business Center Club ds. emerytur i wiceszef rady nadzorczej ZUS.

Zaniepokojony jest też Marek Góra, twórca reformy emerytalnej. _ - FRD nie po to był tworzony, aby sięgać do niego przy kłopotach budżetu. Oczekuję od rządu jasnej deklaracji: kiedy te pieniądze do Funduszu wrócą _ - podkreśla.

Fundusz kusi rząd PO nie po raz pierwszy. - _ Rząd planował przykręcić Funduszowi kurek tuż przed początkiem zapowiadanej gigantycznej wyprzedaży spółek skarbu państwa _ - przypomina gazeta.

Raport Money.pl
*Deficyt 2010. Kwota rekordowa, ale było gorzej * Minister finansów zapowiada, że w budżecie państwa na 2010 rok zabraknie ponad 52 mld złotych na sfinansowanie zaplanowanych wydatków. Czytaj w Money.pl
Tagi: emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz