Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd odkrywa karty w sprawie pomostówek

0
Podziel się:

Mogą na nie liczyć urodzeni po 1948 roku, jeśli 15 lat pracowali w szczególnych warunkach.

Rząd odkrywa karty w sprawie pomostówek
(PAP/Paweł Kula)

Rząd przyjął projekt ustaw o emeryturach pomostowych, czyli dla osób, które pracują w szczególnych warunkach lub mają pracę o szczególnym charakterze.

Prawo do pomostówki będzie przysługiwało pracownikom, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 roku i przepracowali w takich warunkach co najmniej 15 lat.

Ponadto na emeryturę pomostową przejdą wtedy, gdy osiągną wiek wynoszący co najmniej: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn - wyjaśnia minister pracyJolanta Fedak.

Posłuchaj Jolanty Fedak:

Emerytury będą finansowane z funduszu emerytur pomostowych, który będzie się składał w części z dotacji budżetu państwa, a w części ze składki pracodawców.

Posłuchaj Jolanty Fedak:

Dopuszczono możliwość przejścia na emeryturę pomostową w wieku niższym, tzn. co najmniej 50 lat dla kobiet i 55 lat dla mężczyzn. Jednak przywilej ten dotyczy m.in. pilotów statków powietrznych oraz personelu pokładowego takich jednostek, maszynistów pojazdów trakcyjnych, po uzyskaniu orzeczenia o niemożności kontynuowania pracy na tym stanowisku.

Prawem do emerytury pomostowej objęci będą również nauczyciele i wychowawcy zatrudnieni w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, ośrodkach socjoterapii, ośrodkach szkolno-wychowawczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych.

Szacuje się, że prawo do emerytur pomostowych będzie miało niespełna 300 tysięcy osób.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)