Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sejm obciął emerytury esbekom i członkom WRON

0
Podziel się:

SLD zaskarży ustawę do Trybunału Konstytucyjnego.

Sejm obciął emerytury esbekom i członkom WRON
(PAP/Tomasz Gzell)

Sejm przyjął wszystkie senackie poprawki do ustawy obniżającej emerytury byłym funkcjonariuszom służb PRL i członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego. Zmiany precyzują przepisy wprowadzające obniżenie wskaźnika emerytalnego do poziomu 0,7 podstawy wymiaru emerytury.

Marek Biernackiz Platformy Obywatelskiej tłumaczy, że obniżenie emerytur byłym komunistycznym funkcjonariuszom to wyraz sprawiedliwości. Poseł powiedział, że służby specjalne PRL działały przeciwko obywatelom swojego państwa.

POSŁUCHAJ MARKA BIERNACKIEGO:


Przeciwni ustawie byli posłowie Lewicy. Już dziś zapowiadają, że jeśli prezydent podpisze ustawę, SLD natychmiast zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego.Janusz Zemkeuważa, że włączenie do ustawy członków WRON jest postawieniem Sejmu w roli sądu, a przecież proces autorów stanu wojennego wciąż trwa. Zemke twierdzi, że ustawa wprowadza odpowiedzialność zbiorową.

POSŁUCHAJ JANUSZA ZEMKE:


Ustawę poparli posłowie PiS.Jarosław Zielińskiwyjaśnia, że chodzi w niej tylko o likwidację przywilejów emerytalnych, którymi obecnie cieszą się funkcjonariusze tych służb.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA ZIELIŃSKIEGO:


Główną zmianą jaką wprowadził do ustawy Senat jest obszerna preambuła wyjaśniająca powody wprowadzenia ustawy. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że zmiany wprowadzone przez senatorów miały uchronić przepisy przed krytyką w Trybunale Konstytucyjnym.

emerytury
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)