Notowania

emerytury
20.11.2008 22:33

Senat przyjął pomostówki bez poprawek

Za przyjęciem ustawy głosowało 52 senatorów, 31 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Andrzej Wiktor)

aktualizacja: 8:30

*Senat przyjął bez poprawek ustawę o emeryturach pomostowych, zmniejszającą liczbę uprawnionych do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę z ok. miliona osób, które obecnie mają taką możliwość, do niecałych 250 tysięcy. *
Za przyjęciem ustawy bez poprawek głosowało 52 senatorów, 31 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Ustawa trafi teraz do prezydenta, który będzie miał 21 dni na jej podpisanie. Lech Kaczyński może ją także skierować do Trybunału Konstytucyjnego, który oceni jej zgodność z Konstytucją, lub ją zawetować.

W obu tych przypadkach oznacza to jednak, że od 1 stycznia nie będą obowiązywać jakiekolwiek przepisy regulujące mechanizm przechodzenia na wcześniejsze emerytury wygasają bowiem dotychczasowe wprowadzone w 1999 roku.

Według ustawy, _ pomostówki _ mają przysługiwać jedynie osobom urodzonym po 1 stycznia 1948 r., które do 1 stycznia 1999 r. przepracowały co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach albo wykonywały przez ten czas pracę o szczególnym charakterze. Będą też wykonywać takie prace po 31 grudnia 2008 r., ale już na warunkach określonych w nowej ustawie.

Emerytury pomostowe mają stopniowo wygasać. Prawo to straci większość nauczycieli, część kolejarzy, dziennikarze.

Ograniczeniu praw do emerytur pomostowych sprzeciwiają się związki zawodowe. Związkowcy chcą wydłużenia obecnie obowiązujących przepisów jeszcze o rok i ponownej dyskusji o pomostówkach.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Prezydent chce się spotkać z minister pracy ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;chce;sie;spotkac;z;minister;pracy,97,0,386401.html )
* [ Fedak się nie wycofuje ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;sie;nie;wycofuje,36,0,386340.html )
* [ Prezydent nie zmienił zdania. Będzie weto ]( http://news.money.pl/artykul/prezydent;nie;zmienil;zdania;bedzie;weto,13,0,386317.html )
* [ Fedak zaskoczyła Tuska. "Pewne nieporozumienie" ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;zaskoczyla;tuska;pewne;nieporozumienie,10,0,386314.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Grzegorz Napieralski uważa, że prezydent powinien zawetować ustawę o emeryturach pomostowych:

dźwięk: IAR

Zdaniem byłego ministra finansów Andrzeja Olechowskiego ustawa zmniejszająca grono uprawnionych do wcześniejszych świadczeń emerytalnych z ponad miliona do około 250 tysięcy osób jest bardzo dobrym rozwiązaniem:

dźwięk: IAR

Zdaniem posła PiS, Joachima Brudzińskiego, wprowadzenie zmian w systemie emerytalnym jest konieczne. Jednak w jego ocenie ustawa o emeryturach pomostowych poszła w złym kierunku:

dźwięk: IAR

Tagi: emerytury, emerytury pomostowe, rząd, wiadomości, porady, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz