Notowania

Składka z OFE do ZUS. Rostowski chce zachować dziedziczenie

Minister finansów zapowiada prace nad rozwiązaniem, które sprawi, że spadkobiercy nie będą poszkodowani.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Minister finansów Jacek Rostowski opowiedział się za zachowaniem dziedziczenia składki na emeryturę w tzw. części ZUS-owskiej drugiego filaru lub wprowadzeniem równoważnego świadczenia.

_ - Nad dziedziczeniem pracujemy, jeżeli będzie to możliwe to ja byłbym za dziedziczeniem. Jeżeli okaże się, że reguły statystyczne na to nie pozwolą, to opracujemy drugi mechanizm zapewnienie innego rodzaju świadczenia, które miałoby bardzo podobny skutek _ - powiedział Rostowski w Radiu Zet.

Minister finansów powiedział, że środki zapisane w ZUS będą waloryzowane według wzrostu nominalnego PKB, _ czyli znacząco więcej niż oprocentowanie obligacji skarbowych, które były głównym instrumentem, w który inwestowały OFE _.

Tymczasem minister Michał Boni ocenia, że po wejściu w życie proponowanych przez rząd zmian w latach 2011-2017 OFE dostaną około 60 mld zł._ - Mogłyby dostać przy dotychczasowym rozwiązaniu około 160 mld zł. Dostaną około 60 mld zł, bo gotówka do OFE to w 2017 r. już połowa składki, a nie jedna trzecia _ - napisał Boni w artykule opublikowanym w _ Gazecie Wyborczej _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;emerytury;wzrosna;dzieki;zmianom;w;ofe,234,0,746218.html) Boni: Emerytury wzrosną dzięki zmianom w OFE

- _ Trzeba pamiętać o tym powrocie do większego dopływu gotówki do OFE, bo owe 1,3-1,5 proc. więcej do realnego inwestowania dać może szanse na wzrost stopy zastąpienia o blisko 4 pkt proc. Otwiera się też potencjał blisko 50 mld składki dodatkowej (od 2 proc. w 2012 do 4 proc. w 2017 r.). Tyle byłoby, gdyby wszyscy poszli z nią do OFE, ale już przy udziale 20-30 proc. uczestników będzie to 10-15 mld zł dodatkowej gotówki do inwestowania _ - napisano.

Premier Donald Tusk zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że Otwarte Fundusze Emerytalne będą otrzymywać 2,3 proc. składek zamiast 7,3 proc. Pozostałe 5 proc. trafi na indywidualne konta osobiste zarządzane przez ZUS. Premier ma nadzieję, że w styczniu projekt wraz ze szczegółowym opisem skutków finansowych trafi do parlamentu. Rząd chce, by zmiany obowiązywały od 1 kwietnia 2011 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t97443.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/premier;dobral;sie;ofe;do;skory;tak;jak;obiecal,187,0,745659.html) Premier dobrał się OFE do skóry. Tak jak obiecał - Bez tych pieniędzy zrealizowanie budżetu na 2011 rok byłoby trudne - ocenia Janusz Piechociński.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t91814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/balcerowicz;broni;ofe;i;atakuje;rzad,166,0,745382.html) Balcerowicz broni OFE i atakuje rząd Były szef NBP uważa, że rząd powinien ciąć wydatki, a nie oszczędzać kosztem emerytów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t127685.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/orlowski;broni;zmian;w;ofe;to;kompromis,185,0,745913.html) Orłowski broni zmian w OFE: To kompromis Podwyższenie wieku emerytalnego jest nieuniknione - ocenia ekonomista.
Tagi: obniżenie składki do ofe, michał boni, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz