Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Składki emerytalne z budżetu dla rodziców. PSL ma projekt

0
Podziel się:

PSL przedstawiło swój autorski projekt, który ma ulżyć obywatelom.

Składki emerytalne z budżetu dla rodziców. PSL ma projekt
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

- _ Kraj, który podarował do MFW 6 mld euro dla ratowania kapitalizmu, stać na to by wspierał matki _ - mówi lider ludowców i podkreśla, że minister finansów razem z ministrem pracy policzyli i zaakceptowali skutki wprowadzenia takich rozwiązań.

_ - Pan minister Rostowski nie tylko o tym słyszał, ale nawet o tym pisał razem z ministrem pracy. Wprawdzie na kartce, na której to liczyli nie ma podpisów własną krwią, ale z dżentelmenami nie ma się co droczyć o takie drobiazgi - _mówi Waldemar Pawlak, który przedstawił pierwszy projekt w ramach pakietu społecznego PSL.

PSL złożył projekt ustawy dotyczącej wspierania rodzicielstwa. Jak tłumaczy wicepremier Waldemar Pawlak zmianą ma być opłacanie przez budżet składek dla rodziców wychowujących dzieci. Chodzi o osoby: samozatrudnione, ubezpieczone w KRUS-ie i osoby, które do tej pory nie były zatrudnione.

Zgodnie z projektem PSL w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, wprowadzona ma zostać możliwość zawieszenia tej działalności na okres urlopu wychowawczego, do 3 lat na każde dziecko. W tym czasie budżet państwa opłacać będzie składki na ubezpieczenie społeczne do ZUS od podstawy 60 procent przeciętnego wynagrodzenia. Na takich samych warunkach z budżetu miałyby zostać opłacone składki na ubezpieczenie społeczne dla rodziców ubezpieczonych w KRUS.

Jeśli chodzi o osoby niezatrudnione, państwo miałoby opłacać - na ich wniosek - składki na ubezpieczenie społeczne od podstawy 75 procent płacy minimalnej. To sam rodzic mógłby wybrać, czy składka ma trafiać do ZUS czy do KRUS.

Według Pawlaka konsekwencje finansowe są na poziomie około 250 mln zł. - _ Kraj, który podarował do MFW 6 mld euro dla ratowania kapitalizmu, stać na to by wspierał matki _ - mówi lider ludowców i podkreśla, że minister finansów razem z ministrem pracy policzyli i zaakceptowali skutki wprowadzenia takich rozwiązań.

Pawlak podkreśla, że w uzgodnieniach do ustawy zmieniającej wiek emerytalny przyjęte zostało rozwiązanie, że do stażu liczy się nie staż pracy, ale staż ubezpieczeniowy. To oznacza np. okresy edukacji. - _ To jest dużo korzystniejsze jeżeli chodzi o przejście na wcześniejszą emeryturę, niż to co prezentuje lewica _- podkreśla wicepremier.

Pawlak zapowiada, że projekt klubu PSL jest zgłoszony po to, by utrzymać tempo prac nad reformą emerytalną w pełnym zakresie. W tym także w kwestii zabezpieczenia interesów matek.

W czasie trudnych i długich negocjacji emerytalnych PO i PSL dogadały się, ale warunkiem ludowców było przyjęcie również pakietu socjalnego. Jak napisała jednak _ Rzeczpospolita _ podczas ustaleń nie było mowy, kto zgłosi zapisy o ulgach dla wychowujących dzieci. Swoje pomysły zgłosiło wiec PSL.

-_ Musimy najpierw zapoznać się ze szczegółowymi zapisami tego projektu, jeśli on wpisuje się w to co uzgodnione zostało wspólnie w czasie negocjacji emerytalnych to nie ma żadnego problemu _ – mówi Money.pl Paweł Olszewski, poseł PO. Jak dodaje: _ Nie mam wrażenia, że PSL chce nas ograć wizerunkowo, zresztą nie oceniałbym tego w tych kategoriach. Jeśli w tym projekcie są rzeczy które uzgodniliśmy to tak czy tak na końcu będzie to projekt wspólny projekt rządowy. _

Ludowcy chcą swój pakiet społeczny obudować kolejnymi projektami, które mają pomóc młodym w znalezieniu pracy.

Czytaj więcej w Money.pl

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)