Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

SLD: Ręce precz od emerytur

0
Podziel się:

Sojusz opowiada się za głęboką reformą systemu emerytalnego, ale uważa, że PO robi zamach na OFE.

SLD: Ręce precz od emerytur
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEKKXYaJ

Rzecznik SLD Tomasz Kalita poinformował po piątkowym roboczym spotkaniu klubu Sojuszu i Zarządu Krajowego partii, że stanowisko Sojuszu w sprawie zmian w OFE ma zostać przedstawione we wtorek.

Na wtorek zaplanowane jest posiedzenie klubu Sojuszu przed rozpoczynającymi się w środę trzydniowymi obradami Sejmu. W środę posłowie mają przeprowadzić pierwsze czytanie rządowego projektu zmian w systemie emerytalnym. Projekt zakłada, że początkowo składka trafiająca do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., w 2017 r. wzrośnie jednak do 3,5 proc.

- _ We wtorek spotka się klub poselski SLD, który podejmie decyzję. Rozmawialiśmy z ekspertami, z władzami partii i klubu. Przedyskutowaliśmy ewentualny kierunek, w jakim będzie podążała propozycja SLD _ - powiedział Kalita.

bEKKXYaL

Poinformował, że Sojusz opowiada się za _ głęboką reformą _ systemu emerytalnego. - _ Uważamy, że PO robi zamach na OFE i na emerytury, a my mówimy wprost: ręce precz od emerytur _ - oświadczył rzecznik SLD. Zastrzegł jednak, że o tym, w jakim konkretnie kierunku będą szły propozycje Sojuszu, zdecydują posłowie SLD.

Kalita powiedział również, że Sojusz rozważał - podobnie jak PiS - wprowadzenie wolnego wyboru jednego z filarów systemu emerytalnego (OFE lub ZUS), ale - zaznaczył - istnieją obawy, że rozwiązanie to mogłoby _ rozsadzić finanse publiczne i budżet _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t132008.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/borowski;zmiany;w;ofe;to;nie;skok;na;kase,253,0,791805.html) Borowski: Zmiany w OFE to nie skok na kasę
- _ Oczywiście, co do zasady, zgadzamy się, że Polak powinien mieć prawo wyboru, ale nie w takiej formie, jak to proponuje PiS, bo to jest raczej nieodpowiedzialna forma _ - ocenił rzecznik SLD.

Kalita przypomniał również, że klub SLD złożył w czwartek u szefa sejmowej Komisji Finansów Publicznych wniosek o wysłuchanie publiczne na temat rządowego projektu. - _ Jeżeli nie odbędzie się takie wysłuchanie publiczne, to nie wykluczamy, że sami zorganizujemy w przyszły weekend w Sejmie coś na jego kształt _ - dodał.

bEKKXYaR

Wcześniej w piątek, była prezes ZUS, posłanka SLD Anna Bańkowska zaapelowała do polityków koalicji PO-PSL i marszałka Sejmu, by nad rządowym projektem zmian w OFE odbyła się w Sejmie tzw. debata długa, a nie - według niej wstępnie planowana - debata krótka.

Jak mówiła Bańkowska, politycy koalicji PO-PSL podjęli już decyzję, że w przyszłym tygodniu nad rządowym projektem zmian w OFE zostanie przeprowadzona tzw. debata krótka.

- _ To oznacza, że w tak ważnej sprawie, nie tylko dla 16 milionów ubezpieczonych osób, ale również dla sytuacji finansów dzisiaj, czy przyszłych budżetów państwa, nie będzie szansy na rozmowę. Dlatego apelujemy do koalicji rządzącej, do rządu, do marszałka Sejmu, aby w tak ważnej kwestii nie szczędzić czasu w Sejmie na dyskusję _ - podkreśliła Bańkowska.

bEKKXYaS

Bańkowska chce przy tym, żeby rząd podczas debaty _ wyjaśnił szereg kwestii _. - _ Żebyśmy wymienili poglądy, dlaczego rząd tylko w zmniejszeniu składki poszukuje jedynego źródła na załatanie deficytu budżetowego. Chcielibyśmy wymienić poglądy, dlaczego rząd równocześnie nie wprowadza modyfikacji do II filaru ubezpieczeń _ - zaznaczyła.

Zwróciła przy tym uwagę, że II filar jest ubezpieczeniem obowiązkowym i bez względu na to czy OFE dobrze pracują, czy pomnażają pieniądze ubezpieczonych, czy nie, to gromadzą zyski. - _ Chcielibyśmy więc, żeby rząd uzasadnił - i nam, i obywatelom - dlaczego równolegle nie wprowadza modyfikacji do II filaru po to, żeby ludzie nie mieli w przyszłości emerytury na poziomie tylko 30 proc. tzw. stopy zastąpienia, tylko dużo wyższą, żeby OFE po prostu były tańsze _ - przekonywała posłanka SLD.

Bańkowska chciałaby też dowiedzieć się od rządu czy to, co obecnie zaproponował w projekcie zmian w OFE jest pierwszym etapem uporządkowania finansów publicznych, czy na tym kończą się jego plany. - _ Bo jeśli tak, to wiemy o tym wszyscy doskonale, że to jest na dzisiaj łatanie sytuacji budżetu, a w przyszłości to w ogóle żadnych kwestii nie porządkuje i nie gwarantuje stabilności systemu zabezpieczenia _ - uważa była prezes ZUS.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/235/t134891.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;niezdecydowany;zastanawia;sie;nad;ofe,169,0,792489.html) Prezydent niezdecydowany. Zastanawia się nad OFE
Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski powiedział, że decyzja w sprawie przyszłotygodniowej debaty nad projektem w sprawie zmian w OFE jeszcze nie zapadła, ale - jak zaznaczył - on sam będzie optował za tym, by jej nie przedłużać. - _ Debata publiczna w tej sprawie trwa już pół roku, panowie z SLD zdążyli się już we wszystkich możliwych mediach po 10 razy wypowiedzieć, więc nie sądzę, żeby jeszcze coś ciekawego mieli do powiedzenia. Będzie to wyłącznie propaganda, wyłącznie awantury, kampania wyborcza, więc nie ma żadnego powodu, żeby tę debatę przedłużać _ - stwierdził Niesiołowski.

bEKKXYaT

Zgodnie z regulaminem Sejmu, Prezydium Izby, po wysłuchaniu opinii Konwentu Seniorów przedstawia Sejmowi propozycję przeprowadzenia debaty w ramach limitów czasowych przysługujących klubom i kołom poselskim. Debata krótka trwa 120 minut i w jej ramach klubowi PO przysługuje 47 minut; klubowi PiS - 36 minut; klubowi SLD - 13 minut; klubowi PSL - 10 minut; klubowi PJN - 6 minut; a dwóm kołom poselskim - SdPl i DKP-SD - po 4 minuty.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t134975.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ekonomisci;zmiany;w;ofe;szkodliwe,27,0,792347.html) Ekonomiści: Zmiany w OFE szkodliwe Eksperci biorący udział w prezydenckiej debacie o OFE uważają, że proponowane przez rząd zmiany naruszają zasadę zaufania obywateli do państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t134880.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nie;trzeba;zmian;w;ofe;pieniadze;mozna;znalezc;gdzie;indziej,61,0,791613.html) Nie trzeba zmian w OFE. Pieniądze można znaleźć gdzie indziej Powrót do dawnej składki rentowej - 160 mld złotych. Jedna stawka VAT - 100 mld złotych. To więcej niż Tusk chce zaoszczędzić na OFE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t134783.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/senat;zajmie;sie;ofe;pod;koniec;marca,80,0,792400.html) Senat zajmie się OFE pod koniec marca _ Kolejna ustawa będzie przepychana kolanem pod osłoną nocy _ - komentuje opozycja.
bEKKXYbm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)