Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Specemerytura dla stulatka

Specemerytura dla stulatka

Emerytom, którzy przekroczyli sto lat rząd chce przyznać dodatkowo prawie 2 tysiące złotych miesięcznie. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej skierowało już projekt nowelizacji ustawy o waloryzacji rent i emerytur do uzgodnień międzyresortowych.

Życie Warszawy zauważa, że dotychczas przyznawanie specjalnych emerytur dla stulatków odbywało się na zasadzie zwyczajowej. W latach 70. Ministerstwo Pracy rozporządzeniem przyznało stulatkom dodatkowe świadczenie emerytalne. Wówczas dotyczyło to niewielu osób. Teraz, kiedy średnia życia wydłuża się, a liczba stulatków jest coraz większa, urzędnicy uznali, że sprawę trzeba uregulować ustawowo.

Gazeta zwraca uwagę, że zarówno stare rozporządzenie, jak i proponowana nowelizacja ustawy nie wspominają o osobach, które nie figurują w bazie danych ZUS, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub Ministerstwa Obrony Narodowej. Osoby te, by dostać dodatkową emeryturę, muszą wystąpić na piśmie same lub przez pełnomocnika. Ten problem dotyczy głównie kobiet, które nigdy nie pracowały, ponieważ zajmowały się domem i nie figurują w żadnym systemie.
Z danych GUS wynika, że co roku liczba stulatków w Polsce zwiększa się o kilkaset osób. W latach 70. setki dożywało około 500 osób, teraz jest ich ponad dwa tysiące. Szacuje się, że do 2050 roku w Polsce będzie 21 tysięcy stulatków - czytamy w "Życiu Warszawy".

emerytury, stulatek, sto lat
IAR
Czytaj także
Polecane galerie
2006-08-30 11:33 Tysiącznik na forum
Moze by tak zaproponowali ustawe ktora bezrobotnym daje prawo do darmowych przejazdow. Jestem po studiach i nawet nie mam prawa do zasilku a oferty pracy tylko w innych miastach. Juz powoli sie wk.. i szykuje do emigracji z tego opiekunczego panstwa
ab
195.238.245.* 2006-08-30 08:50
..tak na pewno im się przyda na podróże po świecie....w wieku 100 lat człowiek (o ile żyje) jest taki skoczny...
..zapewne kaskę zgarną rodziny a 100-latek nawet się nie dowie że listonosz coś przyniósł ...