Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk przeciw sprywatyzowanemu systemowi emerytalnemu

0
Podziel się:

Organizator protestu, Jednolita Centrala Pracujących (CUT), którą poparły stowarzyszenia studentów i uczniów szkół średnich, podała, że strajk najliczniej poparli pracownicy administracji publicznej.

Strajk przeciw sprywatyzowanemu systemowi emerytalnemu
(PAP/EPA)
bEKBJVhN

Na apel związkowców dziesiątki tysięcy Chilijczyków wzięły dzisiaj udział w strajku, domagając się wprowadzenia państwowego systemu emerytur i protestując przeciw pogarszaniu ustawodawstwa pracy. W Santiago wznieśli barykady, które szybko rozebrała policja.

Organizator protestu, Jednolita Centrala Pracujących (CUT), którą poparły stowarzyszenia studentów i uczniów szkół średnich, podała, że strajk najliczniej poparli pracownicy administracji publicznej, zwłaszcza instytucji podległych Ministerstwu Finansów, w których zastrajkowało 90 000 związkowców.

Minister spraw wewnętrznych, Andres Chadwick, oświadczył natomiast, że udział w strajku _ był niezauważalny _, a komunikacja lotnicza funkcjonowała mimo strajku pracowników instytucji podległych Generalnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego.

bEKBJVhP

Karabinierzy, chilijska żandarmeria, aresztowali 24 uczestników protestów ulicznych.

Do strajku doszło na cztery miesiące przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się 17 listopada. Napięcie w Chile utrzymuje się od długiego czasu, m.in. wskutek demonstracji studenckich i uczniowskich. Ich uczestnicy domagają się przywrócenia w Chile bezpłatnego szkolnictwa, które istniało w tym kraju do czasów dyktatury wojskowej gen. Augusto Pinocheta (1973-1990). Za rządów Pinocheta sprywatyzowano też system emerytalny.

Czytaj więcej w Money.pl
Protesty w Chile. Tłumy na ulicach W ciągu nocy trwały walki między oddziałami policji i małymi grupami zamaskowanych protestantów.
Czerwony Alert! Wulkan grozi wybuchem Władze Chile i Argentyna ewakuują 3 tysiące osób, żyjących w okolicach dymiącego wulkanu Copahue.
Eksperci: Ta mumia nie pochodzi z kosmosu Wyglądem faktycznie przypomina istoty pozaziemskie pokazywane w niektórych filmach science-fiction.
bEKBJViq
emerytury
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)