Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Tracimy miliardy na przymusowych emeryturach

Rocznie dopłacamy do wszystkich wcześniejszych emerytur ponad 20 miliardów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Absolut_photos/Dreamstime)

*W Polsce policjanci, żołnierze, prokuratorzy, sędziowie, profesorowie czy notariusze są wysyłani na przymusowe emerytury, choć większość z nich mogłaby i chce nadal pracować. *

Po ukończeniu 70. roku życia prawo do wykonywania zawodu tracą na przykład notariusze. Żołnierze są przymusowo zwalniani ze służby po ukończeniu 60 lat, choć wielu z nich nie musi wcale zachowywać sprawności fizycznej niezbędnej do służby w polu - twierdzi _ Dziennik Gazeta Prawna. _ Przepisy nakazują też zwalnianie z pracy profesorów. Ustawa mówi: jeśli skończą 70 lat, automatycznie rozwiązuje się ich umowa o pracę.

Zdaniem doktor Agnieszki Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, byłej wiceminister pracy odpowiedzialnej za program aktywizacji osób starszych, taka sytuacja to podwójna strata dla gospodarki i budżetu.

Chłoń-Domińczak przekonuje, że wysyłanie osób zdolnych do pracy na świadczenia oznacza dodatkowo, że nie płacą one podatków oraz składek do ZUS i NFZ. Rocznie dopłacamy do wszystkich wcześniejszych emerytur ponad 20 miliardów złotych.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: reforma emerytur mundurowych, emerytury, przymusowe, żołnierze, prokuratorzy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz