Notowania

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł ws. OFE

Polska złamała unijne prawo zabraniając Otwartym Funduszom Emerytalnym swobodnie inwestować za granicą.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. Sędziowie przyznali zatem rację Komisji Europejskiej, która 2 lata temu złożyła pozew przeciwko Polsce.

Chodzi o przepisy mówiące o tym, że Otwarte Fundusze Emerytalne mogą inwestować za granicą jedynie 5 procent powierzonych im oszczędności.

Brukseli nie podobało się, że OFE mogą inwestować za granicą jedynie 5 procent powierzonych im oszczędności. Uważa, że to narusza traktatową zasadę swobody przepływu kapitału.

Polska, która od kilku lat toczyła spór z Komisją argumentowała tymczasem, że te postanowienia nie znajdują zastosowania w tym przypadku. Wskazywała na szczególną rolę społeczną OFE i podkreślała, że fundusze emerytalne działają jako podmioty publiczne, więc mogą podlegać specjalnym rygorom na polskim rynku.

Rzecznik Trybunału odrzucił te argumenty i uznał, że Polska, wprowadzając ograniczenia dla OFE naruszyła unijne prawo i zaproponował, by takie też było orzeczenie Trybunału.

O OFE czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t35157.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/aktywa;ofe;w;listopadzie;222;5;miliarda,51,0,980787.html) Aktywa OFE w listopadzie 222,5 miliarda Aktywa otwartych funduszy emerytalnych spadły w listopadzie o 6,6 mld zł (-2,9 proc.) do poziomu 222,5 mld złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t34129.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/ile;zarobily;ofe;knf;opublikowal;wyniki,22,0,939030.html) Sprawdź, ile naprawdę zarobił twój OFE Średnia ważona stopa zwrotu wszystkich otwartych funduszy przez trzy lata wyniosła 14,73 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t160793.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/opinie;o;ofe;informacja;publiczna;komorowski;nie;ustepuje,72,0,934984.html) Prezydent się postawił. Nie chce pokazać... Prezydent skierował sprawę do NSA.
Tagi: otwarte fundusze emerytalne, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz