Ostatnio głośno zrobiło się o sędzi z Trójmiasta, która ma 38 lat i już jest na emeryturze. Maria B. co miesiąc dostaje ponad 6 tys. zł. Oficjalnie, z powodu stanu zdrowia. Ale nie przeszkadza jej to w dorabianiu na boku i to mimo zakazu prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku.

38-letnia emerytka należy do jednej z uprzywilejowanych grup w Polsce, których pracownicy mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę.

Sędziowie i prokuratorzy

Sędzia (także prokurator) zgodnie z przepisami przechodzi w stan spoczynku w wieku 60 lat, jeśli chodzi o kobiety, oraz 65 lat - mężczyźni.

Jednak przedstawiciele tej grupy zawodowej mogą przejść na swój wniosek w stan spoczynku po ukończeniu 55 lat przez kobietę, jeżeli przepracowała na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 25 lat, a 60 lat przez mężczyznę, jeżeli przepracował na stanowisku sędziego lub prokuratora nie mniej niż 30 lat.

Sędziego przenosi się w stan spoczynku na jego wniosek albo na wniosek właściwego kolegium sądu, jeżeli z powodu choroby lub utraty sił uznany został przez lekarza orzecznika ZUS za trwale niezdolnego do pełnienia obowiązków sędziego.

Takiemu sędziemu przysługuje uposażenie w wysokości 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku za wysługę lat, pobieranych na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
br
2018-06-26 13:07
Wszyscy otrzymuję emerytury przy równym wieku emerytalnym i równym sposobie wyliczaniu emerytur.Takie zmiany należy wprowadzić
Ryszard
2018-06-13 08:29
Tą rażącą niesprawiedliwość odziedziczyliśmy po komunie i nie ma na to siły. w Anglii są starzy policjanci i nikogo to nie dziwi bo np po 50 ma zmianę pracy i nie musi ganiać za przestępcami.
ZeŚląska
2018-06-13 07:05
Moim zdaniem tylko górnik pracujący stale na ścianie może iść na wcześniejszą emeryturę. A tymczasem idą ludzie, którzy czasem zjeżdżają na dół, nadsztygarzy, dyrektory, geolodzy i cała masa, która powinna pracować dłużej.
Mundurowi też powinni pracować dłużej i odprowadzać składki jak wszyscy. Przecież w wieku starszym można przesunąć tych ludzi do innej pracy np. logistycznej czy administracyjnej.
A co mają powiedzieć murarze, którzy w pełnym słońcu całe dnie murują i ciężko dźwigają. Oni powinni mieć prawo do wcześniejszej emerytury.
Pokaż wszystkie komentarze (198)