Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wiek emerytalny mundurowych. Co gdy jest za niski?

0
Podziel się:

Likwidacja jednostki lub jej reorganizacja połączona ze zmniejszeniem obsady etatowej może być przyczyną pozwalającą na nabycie praw do emerytury, mimo nieosiągnięcia wymaganego wieku.

Wiek emerytalny mundurowych. Co gdy jest za niski?
(Reporter)

Tworząc nowe zasady ustalania prawa do emerytur mundurowych rząd przewidział sytuację, w której funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy, który w dniu zwolnienia ze służby osiągnął 25-letni staż służby, nie osiągając jednakże wymaganego ustawą wieku 55 lat życia.

W takim przypadku funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy będzie mógł nabyć prawo do emerytury w dniu osiągnięcia tego wieku, w przypadku gdy zwolnienie ze służby następować będzie z przyczyn niebędących po stronie funkcjonariusza lub żołnierza zawodowego. Lista przyczyn wskazana jest w poszczególnych ustawach dotyczących funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych.

Wymienione przypadki są odmienne i wynikają ze specyfiki służb objętych projektowaną ustawą. Rząd uwzględniając odmienność, wyszczególnił w poszczególnych ustawach pragmatycznych okoliczności zwolnienia funkcjonariusza lub żołnierza zawodowego, które umożliwią nabycie prawa do emerytury w przypadku, gdy zwolnienie ze służby będzie następować z przyczyn będących po stronie organu.

Wśród przyczyn zwolnienia ze służby niebędących po stronie funkcjonariusza lub żołnierza zawodowego wskazano takie przypadki jak likwidacja jednostki organizacyjnej lub jej reorganizacja połączona ze zmniejszeniem obsady etatowej, jeżeli przeniesienie danej osoby do innej jednostki bądź na niższe stanowisko nie jest możliwe. Przyczyną może być też orzeczenie o trwałej niezdolności do służby przez właściwą komisję lekarską.

Np. w odniesieniu do ABW, AW, CBA, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego taką przyczyną może być również niewyrażenie przez funkcjonariusza pozostającego w dyspozycji szefa służby zgody na przeniesienie na inne stanowisko - zachowanie uprawnień przewidzianych w razie likwidacji jednostki organizacyjnej.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/180/m90548.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/podwyzszenie;wieku;emerytalnego;mundurowych;kogo;nie;obejmie,170,0,1068202.html) *Podwyższenie wieku emerytalnego mundurowych. Kogo nie obejmie * Zobacz, kto według projektu rządowego nie będzie musiał pełnić służby przez 25 lat i do 55. roku życia. W związku z powyższą regulacją do przyczyn zwolnienia ze służby niebędących po stronie funkcjonariusza wyżej wymienionych służb specjalnych zaliczono także brak jego zgody na przeniesienie na niższe stanowisko służbowe w przypadku likwidacji zajmowanego stanowiska, ponieważ nie znajdowałoby uzasadnienia różnicowanie położenia funkcjonariuszy przeniesionych i nieprzeniesionych do dyspozycji szefa służby.

W przypadku Służby Więziennej projektodawca celowo wprowadza specyficzne rozwiązanie dotyczące wyłącznie tej formacji, polegające na przyznaniu prawa do emerytury w przypadku nieosiągnięcia wieku 55 lat życia, o ile zwolnienie ze służby nastąpi w przypadku osiągnięcia 30-letniego stażu służby w Służbie Więziennej. Pominięcie ww. przesłanki skutkowałoby nieracjonalnym rozwiązaniem powodującym, że część funkcjonariuszy po 30 latach służby wyłącznie w Służbie Więziennej, bez jednoczesnego osiągnięcia wieku 55 lat życia, nie nabywałaby prawa do tzw. emerytury mundurowej.

Przesłanka 30-letniej służby w jednej wyraźnie wskazanej formacji, jako podstawa do zwolnienia ze służby, występuje wyłącznie w pragmatyce służbowej funkcjonariuszy Służby Więziennej. W pozostałych służbach, do stażu służby uzasadniającego zwolnienie, zalicza się również okresy pełnienia służby w innych formacjach mundurowych oraz inne okresy zatrudnienia.

Więcej o podniesieniu wieku emerytalnego czytaj w Money.pl
Co będzie zaliczane do stażu przy obliczaniu emerytury mundurowej Czynna służba wojskowa w ramach Narodowych Sił Rezerwowych będzie mogła być zaliczana do wysługi emerytalnej żołnierza - wynika z rządowego projektu zmian w emeryturach mundurowych.
Sędziowie i prokuratorzy stracą przywileje Szybsze przejście w stan spoczynku pracownicy wymiaru sprawiedliwości będą mieli tylko do końca 2017 roku.
Pracujący seniorzy dłużej pod ochroną Reforma emerytalna nie odbierze prawa do _ pomostówek _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)