Notowania

reforma emerytalna
01.06.2012 08:10

Wiek emerytalny. SLD jednak zgłosi wniosek o referendum?

Pod nowym wnioskiem o referendum na temat wydłużenia wieku emerytalnego jest już pół miliona podpisów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AGENCJA SE/EAST NEWS)

SLD kończy zbiórkę podpisów pod wnioskiem o referendum ws. wydłużenia wieku emerytalnego - czy złoży go ostatecznie w Sejmie będzie zależało od tego, kiedy prezydent podpisze zmiany, które Sejm uchwalił trzy tygodnie temu.

Na zdjęciu rzecznik SLD Dariusz Joński

Za dwa dni Sojusz organizuje w warszawskim Parku im. marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego piknik, w którym ma wziąć udział kilka tysięcy zaproszonych działaczy i sympatyków partii. Szef Sojuszu Leszek Miller ma podsumować zbiórkę podpisów pod wnioskiem, a także podziękować swym partyjnym kolegom za pomoc i zaangażowanie przy kampanii referendalnej. Podczas pikniku działacze Sojuszu będą rozdawać warszawiakom gadżety związane z Euro 2012.

_ - W niedzielę kończymy naszą akcję i ogłaszamy: mamy pół miliona podpisów pod wnioskiem o referendum emerytalne i mamy jeszcze pomysł, jak zablokować tę ustawę _ - zapowiedział rzecznik SLD Dariusz Joński.

Politycy SLD nie wiedzą jednak na razie, czy wniosek ostatecznie trafi do Sejmu. - _ Zobaczymy, co zrobi pan prezydent Bronisław Komorowski. Jeśli nie podpisze do niedzieli tej ustawy, wówczas będziemy gotowi podjąć tę próbę i złożyć wniosek w Sejmie _ - podkreślił Joński.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która wydłuża wiek emerytalny do 67. roku życia została uchwalona przez Sejm 11 maja. Obecnie czeka na podpis prezydenta. Komorowski zapowiedział już, że ustawę podpisze _ bez zbędnej zwłoki _. Dziś, m.in. w tej sprawie, prezydent spotka się z szefami klubów parlamentarnych.

Joński przyznał, że Sojusz spóźnił się ze złożeniem wniosku, który - według pierwotnych zapowiedzi - miał trafić do Sejmu jeszcze w marcu. - _ Nie ma co się oszukiwać, przez to, że NSZZ "Solidarność" wcześniej złożyła własny wniosek o referendum w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego, ludzie nie chcieli drugi raz podpisywać się w tej sprawie, widząc jeszcze przy tym, że jest ogromna większość w Sejmie do odrzucenia tego wniosku _ - powiedział rzecznik SLD.

Mimo to - jak podkreślił - działacze partii kontynuowali zbiórkę nawet po uchwaleniu zmian emerytalnych przez Sejm. - _ Tu nie chodzi przecież tylko o same podpisy, ale o rozmowy z ludźmi i budowanie zaufania do SLD. Naszym zdaniem stąd wynika właśnie wzrost notowań sondażowych SLD _ - ocenił Joński.

W przypadku podpisania przez prezydenta ustawy emerytalnej, Sojusz zaskarży ją do Trybunału Konstytucyjnego. - _ Na razie analizujemy tę ustawę pod względem zgodności z konstytucją. Naszym zdaniem, można zaskarżyć tryb jej uchwalenia oraz te przepisy, które dotyczą emerytur częściowych. Jest to nowy termin w polskim systemie emerytalnym - nigdy wcześniej nie było czegoś takiego, żeby po 35, czy 40 latach pracy proponować połowę emerytury. Przyglądamy się temu _ - zaznaczył Joński. Wniosek SLD ma być gotowy do 11 czerwca.

Nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przewiduje, że od 2013 r. wiek emerytalny będzie wzrastał o trzy miesiące każdego roku. Tym samym mężczyźni osiągną docelowy wiek emerytalny (67 lat) w 2020 r., a kobiety - w 2040 r. Nowe regulacje przewidują też możliwość przejścia na wcześniejszą, tzw. częściową emeryturę.

Według sekretarza generalnego SLD Krzysztofa Gawkowskiego, niedzielny piknik ma mieć również akcent piłkarski. - _ Chcemy zademonstrować naszą jedność z Reprezentacją Narodową i życzyć powodzenia kadrze Franciszka Smudy na Euro 2012 _ - podkreślił Gawkowski.

Działacze Sojuszu będą m.in. rozdawać warszawiakom specjalne gadżety za zbliżające się piłkarskie Mistrzostwa Europy, by przez to zachęcić ich do kibicowania biało-czerwonym. - _ My nie chcemy apelować o spokój, jak Jarosław Kaczyński - chcemy po prostu wprowadzać dobrą atmosferę przez Euro 2012 _ - zaznaczył Gawkowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Reforma przesądzona, a SLD nadal swoje _ - Nie chcielibyśmy namawiać Polaków do podpisywania się pod wnioskiem, który zostanie w Sejmie odrzucony - _ mówi Miller.
Nadchodzi dzień strajku generalnego Przewodniczący OPZZ Jan Guz powiedział w piątek, że związek nie akceptuje zaproponowanej przez rząd reformy emerytalnej i będzie organizował przeciw niej protesty. SLD będzie wspierać postulaty związku zarówno w Sejmie, jak i podczas protestów - zapewnił szef tej partii Leszek Miller.
Wałęsa powiedział, co sądzi o emeryturach - _ Musimy to zrobić - czy nam się to podoba, czy nie - cały świat to robi, więc nie możemy być inni _ - stwierdził pierwszy przywódca NSZZ Solidarność.
Tagi: reforma emerytalna, sld, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz