Notowania

Przejdź na
zus
16.06.2010 16:02

Zadłużenie ZUS w bankach komercyjnych to 1,5 mld zł

Zakład wypłacił w 2009 roku renty i emerytury dla 7,5 mln osób na łączną kwotę 134,8 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Sytuacja zakładu jest stabilna, a emerytury i renty są wypłacane terminowo - poinformował prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk.

Prezes ZUS poinformował na spotkaniu z dziennikarzami, że Zakład wypłacił w 2009 roku renty i emerytury dla 7,5 mln osób na łączną kwotę 134,8 mld zł. Na zasiłki chorobowe trafiło 6,6 mld zł.

Emerytury i renty są wypłacane z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS). Przychody FUS w ubiegłym roku stanowiły m.in.: składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości około 86,5 mld zł, dotacja z budżetu na poziomie około 30,5 mld zł oraz refundacja składek przekazanych przez ZUS do OFE w wysokości ponad 21 mld zł.

Za uzupełnianie niedoborów w FUS odpowiada zarządzany przez ZUS Fundusz Rezerwy Demograficznej. Jest on - jak zaznaczył Derdziuk - zasilany m.in. środkami z prywatyzacji. W ubiegłym roku wpłynęło z tego tytułu do FRD około 1,1 mld zł, a w tym roku - 2,62 mld zł.

Prezes ZUS poinformował, że FRD dysponuje obecnie aktywami na sumę 10,86 mld zł. Chodzi o obligacje, bony skarbowe, akcje oraz lokaty. _ - Zarządzamy tymi środkami, by stworzyć bezpieczeństwo systemu emerytalnego w ramach zadań zakładu _ - wyjaśnił Derdziuk.

Podkreślił, że ZUS pomaga również przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. _ - Utracone w powodzi dokumenty rozliczeniowe z danymi ubezpieczonych można wygenerować elektronicznie w ZUS _ - powiedział. Dodał, że rodzice, którzy z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły zostali w domu, by opiekować się dzieckiem w wieku do 8 lat, mogą starać się o przyznanie zasiłku opiekuńczego.

Zaznaczył, że przyjęty na początku czerwca przez rząd projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi umożliwia płacenie przez poszkodowanych składek do ZUS za kwiecień, maj i czerwiec do 31 sierpnia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmuje się gromadzeniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne obywateli oraz dystrybucją takich świadczeń jak emerytury, renty, zasiłki chorobowe oraz macierzyńskie. Zatrudnienie w ZUS zmniejszyło się w ciągu ostatnich 5 miesięcy o 276 osób i wynosi obecnie 46 tys. 723.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Wykonujesz wolny zawód? **ZUS** ma ważną informację ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/wykonujesz;wolny;zawod;zus;ma;wazna;informacje,179,0,631987.html )
* [ Fedak: Emeryci dostaną wolność wyboru ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;emeryci;dostana;wolnosc;wyboru,211,0,630995.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: zus, emerytury, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz