Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zainteresowanie OFE wciąż niewielkie

0
Podziel się:

Na otwarte Fundusze Emerytalne zdecydowało się do wczoraj 498 tysięcy ubezpieczonych na 14 milionów uprawnionych.

Zainteresowanie OFE wciąż niewielkie
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Jak powiedział naczelnik wydziału Komunikacji Społecznej w ZUS-ie Wojciech Andrusiewicz, ostatnio do OFE zapisuje się 18-20 tysięcy osób dziennie.

Polacy na decyzję o tym, gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłą emeryturę, mają czas do końca lipca. Mają wybór OFE i ZUS albo tylko ZUS. Wyboru można było dokonywać od 1 kwietnia.

Aby być w OFE trzeba złożyć w ZUS-ie deklarację. Można to zrobić osobiście, wysłać listem lub przesłać drogą elektroniczną. Deklarację wypełniają tylko te osoby, które zdecydują się na wybór OFE. Jeśli ktoś chce, by całość jego składki przekazywana była do ZUS-u nie musi niczego wypełniać. Decyzja o wyborze OFE lub pozostaniu w ZUS-ie nie musi być ostateczna. Będzie ją można zmienić za dwa lata. Następne czteromiesięczne okienka na ewentualną zmianę decyzji otwierane będą co cztery lata.

Możliwość wyboru pojawiła się w związku ze zmianą przepisów dotyczących systemu emerytalnego, która weszła w życie 1 lutego tego roku. Oprócz zlikwidowania obowiązku przynależności do OFE nowe przepisy przewidziały przekazanie 51,5 % oszczędności zgromadzonych w OFE do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybór między OFE a ZUS już wkrótce Już od 1 kwietnia Polacy będą mogli decydować gdzie mają być gromadzone ich składki na przyszłą emeryturę.
Projekt odwróconego kredytu Ostatnie doniesienia związane z ZUS i OFE nie napawają optymizmem co do przyszłych rent i emerytur. Więc co robić? Oddać mieszkanie w zamian za rentę dożywotnią, by mieć lepszą i godniejszą starość. Może to i pomysł, ale czy to dobre i bezpieczne? Dziś rząd ma się zająć regulacjami, dotyczącymi zasad przenoszenia prawa własności mieszkania lub ...
Polacy polubili ZUS? Zaskakujący sondaż Z 26 do 32 proc. wzrósł od lipca odsetek respondentów pozytywnie oceniających działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wynika z sondażu CBOS. OFE tracą.
Zmiany w OFE. Którą opcję wybrać? Zdaniem byłej prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Ewy Lewickiej, wiele osób może wybrać tylko ZUS. To zaś oznacza, że będą skazani na głodowe emerytury.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)