Notowania

zmiany w ofe
27.06.2013 09:44

Zbigniew Kuźmiuk krytykuje propozycje rządu w sprawie OFE

Oszczędności i dzieci albo pomoc społeczna. Taki wybór, zdaniem posła PiS Zbigniewa Kuźmiuka, mają przyszli polscy emeryci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jan BIELECKI/East News)

Oszczędności i dzieci albo pomoc społeczna. Taki wybór, zdaniem posła PiS Zbigniewa Kuźmiuka, mają przyszli polscy emeryci. Polityk i ekonomista mówił w radiowej jedynce, że rząd, uzależniając wysokość emerytury od wysokości opłacanych składek, zmienił istotę systemu emerytalnego.

Kuźmiuk podkreślił, że zaproponowane przez rząd trzy warianty zmian w systemie Otwartych Funduszy Emerytalnych nie zmienią tego stanu rzeczy. Dodał, że nie spodziewa się też, że rząd poinformuje o tym Polaków.

- _ Obawiam się, że rzetelnej kampanii informacyjnej nie będzie, ponieważ trzeba by powiedzieć Polakom, że tak naprawdę przy rezygnacji z tego solidaryzmu międzypokoleniowego, który reforma wprowadziła, i który minister Rostowski nie odwraca, wszyscy przyszli emeryci, bez własnych oszczędności albo bez dzieci, będą skazani na pomoc społeczną _ - mówił polityk.

Rząd rozważa trzy warianty funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych.
W pierwszym ma zostać zlikwidowana część obligacyjna OFE. Oznaczałoby to, że środki, których Fundusze nie mają prawa zainwestować w akcje, byłyby przeniesione na subkonta w ZUS, i tam waloryzowane na obecnych zasadach. OFE miałyby zakaz inwestowania w państwowe papiery dłużne.

tylko w money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/203/m275147.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/nacjonalizacja;oszczednosci;nie;przejdzie;rzad;wybierze;drugi;wariant;zmian;w;ofe,116,0,1334388.html) *Nacjonalizacja oszczędności? Nie przejdzie. Rząd wybierze drugi wariant zmian w OFE * Już w zasadzie wiadomo, który z trzech scenariuszy wygaszania OFE wybierze rząd. Druga propozycja to dobrowolny wybór dla ubezpieczonych. Obywatele sami mogliby zdecydować, do którego OFE chcieliby należeć, a brak decyzji nie oznaczałby losowania jak obecnie. W takim przypadku składka w całości trafiałaby na subkonto w ZUS. Ci, którzy pozostaną w OFE, będą mogli zmienić tę decyzję, natomiast przejście do ZUS będzie już nieodwołalne.

W trzecim wariancie ubezpieczony będzie mógł przekazać całą składkę do ZUS - czyli 19,52 procent, lub część - 17,52 procent, a wówczas pozostałe 2 procent do OFE.

Te propozycje Rada Ministrów ma przekazać do konsultacji społecznych. Rząd zdecydował natomiast, że środki z OFE będzie wypłacał ZUS. 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego te środki byłyby przenoszone na subkonto w ZUS - po 1/10 rocznie.

Czytaj więcej o OFE w Money.pl
Ukręcą łeb OFE naszymi rękami Warianty reformy emerytalnej są jak quiz audio-tele - pisze Bartłomiej Dwornik
Jak zmiany w OFE wpłyną na emerytury? Zobacz opis wszystkich trzech wariantów rekomendowanych przez rząd.
Zmiany w OFE "świadczą o zapaści finansów" - _ To zasłona dymna _- uważa szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Tagi: zmiany w ofe, zbigniew kuźmiuk, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz