Notowania

zmiany w ofe
20.11.2013 11:23

Zmiany w OFE. Dodatkowy dzień posiedzenia Sejmu w grudniu

Pierwsze grudniowe posiedzenie Sejmu zostanie wydłużone o jeden dzień. Rozpocznie się 3 grudnia i potrwa do 6. Posłowie rozpatrzą wówczas rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym - poinformowała marszałek Ewa Kopacz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Pierwsze grudniowe posiedzenie Sejmu zostanie wydłużone o jeden dzień. Rozpocznie się 3 grudnia i potrwa do 6. Posłowie rozpatrzą wówczas rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym - poinformowała marszałek Ewa Kopacz.

Kopacz dodała, że podczas posiedzenia Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów wnikliwie analizowano terminarz, również aby nie zakłócić pracy Senatu. Ostatecznie, jak zaznaczyła marszałek, stwierdziliśmy, że posiedzenie, które miało się rozpocząć 4 grudnia zacznie się trzeciego. - _ I to powinno wystarczyć _ - powiedziała Kopacz na porannej konferencji prasowej.

Posłowie rozpatrzą wówczas projekt zmian w systemie emerytalnym, który rząd przyjął we wtorek. Przewiduje on, że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS.

Projekt przewiduje przeniesienie obligacji Skarbu Państwa z OFE do ZUS. 3 lutego 2014 r. OFE przekażą do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu. W pierwszej kolejności do ZUS trafią obligacje i bony skarbowe.

Zgodnie z projektem OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe oraz w instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa. Przez 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki z OFE będą stopniowo przenoszone na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na prowadzonym przez ZUS subkoncie (tzw. suwak bezpieczeństwa). Wypłatą emerytur będzie zajmował się ZUS. Po osiągnięciu wieku emerytalnego środki stanowiące podstawę wyliczenia emerytury będą przez trzy lata podlegać dziedziczeniu.

Pobierana przez fundusze maksymalna opłata od składki spadnie z 3,5 do 1,75 proc. Obniżona będzie również opłata pobierana przez ZUS za przekazywanie składek do OFE - z 0,8 do 0,4 proc. Do 31 lipca 2014 r. zakazane będą reklamy zawierające informacje o OFE. Projekt zakłada też zmiany dotyczące Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego, które mają zachęcić do oszczędzania w tym systemie.

Premier Donald Tusk przekonywał we wtorek, że rządowe zmiany w systemie emerytalnym spowodują, że przyszłe emerytury będą bezpieczniejsze, _ choć nie znaczy, że wyraźnie wyższe _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: zmiany w ofe, ofe, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, porady, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz