Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE. Prezydent podpisał ustawę

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski nie kryje, że nie odpowiada mu sposób, w jaki odbyło się przygotowanie planowanych zmian.

Zmiany w OFE. Prezydent podpisał ustawę
(Bartosz Krupa/East News)

Bronisław Komorowski podpisał ustawę dotyczącą Otwartych Funduszy Emerytalnych. Ze względu jednak na wiele zastrzeżeń, postanowił skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego.

Aktualizacja 22:00

- _ Decyzja prezydenta przetnie spekulacje, dotyczące jej zgodności z konstytucją _ - uważa minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Według ministra pracy, dzięki skierowaniu ustawy do Trybunału nikt nie będzie miał wątpliwości, że zaproponowane przez rząd zmiany są zgodne z ustawą zasadniczą.

Z ekspertyz przygotowanych dla Ministerstwa Finansów wynika, że zmiany w systemie emerytalnym nie są sprzeczne z ustawą zasadniczą. Dr Ryszard Piotrowski stwierdza w swojej analizie, że nowe przepisy są zgodne z zawartymi w Konstytucji RP gwarancjami, wyrażonymi w szczególności przez zasadę demokratycznego państwa prawnego oraz zasadę bezpieczeństwa prawnego i pewności prawa - czytamy w komunikacie MPiPS.

Prof. Elżbieta Chojna-Duch uważa, że zmiany w systemie emerytalnym są nie tylko celowe, ale również konieczne. Według niej, nie budzą one zastrzeżeń prawnych. Prof. Chojna-Duch zwraca również uwagę, że dobre wykorzystanie pozytywnego wpływu zmian na finanse publiczne może mieć także skutki długoterminowe i pozytywnie wpłynąć na rozwój gospodarczy Polski.

Przedstawiciele Towarzystw Emerytalnych zawiedzeni

- _ Decyzja prezydenta jest rozczarowująca _ - mówi prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Małgorzata Rusewicz. Małgorzata Rusewicz przypomniała w radiowej Jedynce, że jest dużo zastrzeżeń co do zgodności ustawy z konstytucją.

- _ Sporo wątpliwości zostało wymienionych. Decyzja rozczarowuje tym bardziej, że kilka dni temu było kilka wywiadów, gdzie prezydent krytycznie odnosił się do projektu i tego jak przebiegały prace. Miałam cichą nadzieję, że jednak w pierwszej kolejności - prewencyjnie zdecyduje się skierować przyjętą przez parlament ustawę do Trybunału, a nie dopiero po podpisaniu _ - przyznaje Małgorzata Rusewicz.

Małgorzata Rusewicz powiedziała, że to nieprawda, iż wszyscy będą mieli prawo wyboru między ZUS i OFE. Składki osób, które mają przejść na emeryturę za 10 lat, będą automatycznie kierowane do ZUS. Zdaniem Małgorzaty Rusewicz, ta sprawa również powinna być zbadana przez Trybunał Konstytucyjny. Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych dodała, że ustawa będzie brzemienna w skutkach także dla funduszy emerytalnych.

- _ Jest to ustawa, która może doprowadzić w pierwszej kolejności do marginalizacji drugiego filara i OFE. W przeciągu 3 do 5 lat do zmniejszenia funkcjonujących na rynku funduszy _ - tłumaczy prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Co na to ekonomiści i [prawnicy](https://praca.money.pl/oferty/prawnik/)?

Główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka powiedział PAP, że kluczowa teraz jest sprawa konsekwencji decyzji prezydenta. _ - Jeżeli Trybunał uzna zastrzeżenia prezydenta za słuszne, to wtedy skieruje wniosek do rządu o przygotowanie nowej ustawy czy o nowelizację tej istniejącej, ale ta (obecna) będzie ciągle działała i cały czas mamy sytuację, w której jest rozmontowywany drugi filar. Rząd będzie miał czas, do 18 miesięcy, na przygotowanie noweli tej ustawy _ - wyjaśnił.

Dodał, że odwrócenie skutków działania tej ustawy wraz z upływem czasu będzie coraz bardziej kosztowne, a może być wręcz niemożliwe. W ocenie Gomułki prezydent powinien poprosić TK w trybie kontroli prewencyjnej o zbadanie zgodności tej ustawy z konstytucją, czyli nie podpisywać jej w teraz. _ Jeżeli okazałoby się, że jest zgodna z konstytucją, to za pół roku weszłaby w życie. Jeżeli nie byłaby zgodna z konstytucją, to nie byłoby negatywnych skutków jej funkcjonowania aż przez dwa lata _ - podkreślił.

Gomułka zwrócił też uwagę, że negatywna decyzja TK ws. ustawy nie zawiesza automatycznie jej funkcjonowania. W takiej sytuacji - jego zdaniem - powstają niejasności dla składkowiczów, czy wybierać ZUS, czy OFE.

Ustawa dotycząca zmian w systemie emerytalnym od samego początku budziła sprzeciw wielu ekonomistów oraz prawników oraz autorów reformy emerytalnej z 1999 r. Ekspert Konfederacji Lewiatana Jeremi Mordasewicz wielokrotnie powtarzał, że kapitałowa część systemu emerytalnego jest Polakom potrzebna, a proponowane zmiany doprowadzą de facto do jej likwidacji. _ - Musimy być świadomi, że to działanie należy określić jako nieuczciwe wobec przyszłych pokoleń. Rezygnując z oszczędzania na przyszłe emerytury, zwiększymy zobowiązania ZUS wobec przyszłych emerytów. O ile obecni emeryci tego nie odczują, to musimy być świadomi, że (...) przyszłe emerytury będą niższe, albo kolejne pokolenia będą musiały płacić odpowiednio wyższe podatki. Nie ma trzeciego wyjścia z tej sytuacji _ - mówił przed miesiącem ekspert Lewiatana.

Przewodniczący fundacji FOR prof. Leszek Balcerowicz ocenił natomiast, że przejęcie oszczędności zgromadzonych w OFE pozwoli w przyszłym roku finansom publicznym uzyskać nadwyżkę, ale w 2015 r. powróciłby deficyt, który sięgnąłby około 3 proc. PKB. _ Polsce bez dalszych reform grozi spowolnienie wzrostu gospodarczego przez najbliższe długie lata _ - przestrzegał Balcerowicz. Jego zdaniem propozycje rządowe są _ antyrozwojowe _ i są kolejną próbą _ podeptania konstytucji przez polityków _.

Swój sprzeciw wobec zmian w systemie emerytalnym eksperci wyrazili w liście, który niedawno został skierowany do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Podpisało się pod nim 115 ekonomistów oraz 31 niezależnych prawników.

Prezydent pełen wątpliwości

Prezydent tłumaczy decyzję z jednej strony koniecznością zgodności nowych przepisów z konstytucją, a z drugiej bezpieczeństwem finansów publicznych. Niepodpisanie ustawy oznaczałoby jednocześnie zawetowanie ustawy budżetowej na przyszły rok. Niosłoby to ze sobą poważne zagrożenie.

Krzysztof Łaszkiewicz, minister z Kancelarii Prezydenta, wyjaśnił, które elementy ustawy budzą wątpliwości prezydenta. Chodzi między innymi o kwestie zakazu inwestowania w obligacje przez Otwarte Fundusze Emerytalne, nakaz inwestowania większej części aktywów w akcje oraz - jak twierdzą niektórzy prawnicy - zbyt daleko idącą ingerencję państwa w swobodę działalności gospodarczej.

Ustawa dotycząca Otwartych Funduszy Emerytalnych została uchwalona przez parlament przed dwoma tygodniami. Prezydent od tego czasu odbył szereg konsultacji, także z przeciwnikami rozwiązań przyjętych przez Sejm i Senat.

W poniedziałek w wywiadzie dla TVP Bronisław Komorowski nie krył, że nie odpowiada mu sposób, w jaki odbyło się przygotowanie planowanych zmian. _ Wolałbym, i dam temu wyraz, aby nie podrzucano mi pod drzwi rozwiązania wątpliwego. Wolałbym, żeby wcześniej ktoś pomyślał; ktoś, kto jest odpowiedzialny za finanse publiczne, a więc rząd, za uruchomienie reform, które by czyniły te finanse bezpieczniejszymi _ - powiedział prezydent.

Ustawa przewiduje, że ponad 50 procent oszczędności zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych ma być przekazane do ZUS-u. OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa, będą mogły natomiast kupować inne papiery wartościowe, między innymi akcje. Przyszli emeryci będą mieli 4 miesiące na decyzję, czy chcą by ich środki na przyszłe świadczenia gromadzone były i w OFE i w ZUS-ie czy tylko w ZUS-ie. Na 10 lat przed emeryturą środki z OFE mają być stopniowo przekazywane na subkonto w ZUS-ie.

Czytaj więcej w Money.pl

  • Z giełdy wkrótce zniknie miliard złotych? Przez OFE
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/135/m292231.jpg ) ]Mniej na kolej i oświatę, a więcej na urzędy. Oto budżet 2014(http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/budzet;2014;mniej;na;kolej;i;oswiate;a;wiecej;na;urzedy,225,0,1440993.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne)
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/255/m291583.jpg ) ]Zablokowanie zmian w OFE. Są na to sposoby(http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zablokowanie;zmian;w;ofe;sa;na;to;sposoby,189,0,1436093.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne)
  • Rząd wymusił na OFE zmianę strategii. Zobacz, jak samemu odłożyć na emeryturę
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)