Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE. Rostowski jest gotów debatować z Balcerowiczem

0
Podziel się:

Wicepremier, minister finansów zadeklarował gotowość do debaty z prof. Leszkiem Balcerowiczem na temat propozycji zmian w OFE.

Zmiany w OFE. Rostowski jest gotów debatować z Balcerowiczem
(kprm.gov.pl)

- _ Ja zawsze jestem gotów debatować z Leszkiem Balcerowiczem i z każdym innym; w każdym momencie, w każdej chwili _ - powiedział Rostowski po zakończonej w Chorzowie konwencji Platformy Obywatelskiej. Nie odpowiedział jednak na pytanie, czy zamierza zainicjować taką debatę.

Balcerowicz, pytany o ewentualną debatę telewizyjną z ministrem Rostowskim na temat zmian w OFE, powiedział, że dyskusji w tej sprawie nie należy sprowadzać do widowiska telewizyjnego.

Balcerowicz na piątkowej konferencji prasowej krytykował rządowe propozycje i opracowany przez resorty finansów i pracy raport _ Bezpieczeństwo dzięki zrównoważeniu _. Według niego raport jest jednym z najbardziej nierzetelnych dokumentów oficjalnych, jakie pojawiły się po 1989 r., propagandą antykapitalistyczną, w której znalazły się _ kompromitujące błędy liczbowe _. Zdaniem Balcerowicza rządowe propozycje w sprawie OFE sprowadzają się do likwidacji drugiego filaru reformy emerytalnej.

Propozycje te skrytykował także podczas sobotniej konwencji PO poseł Jarosław Gowin, który zamierza ubiegać się o przywództwo w Platformie.

_ - Pieniądze zgromadzone w drugim filarze, na naszych kontach, na kontach 16 mln Polaków, to jest prywatna własność; to jest własność tych 16 milionów i chciałbym, żeby państwo trzymało się od tych pieniędzy z daleka _ - powiedział Gowin, według którego _ jeżeli mamy kłopot z deficytem budżetowym, to trzeba to uczciwie powiedzieć Polakom i zawiesić te wpłaty na drugi filar na rok czy na dwa lata, a nie dewastować całego systemu emerytalnego _.

Rostowski nie zgodził się z opinią Gowina. _ - Myślę, że jeżeli uważa, iż to są jego prywatne pieniądze, to niech idzie do swojego OFE, wyciągnie te pieniądze i kupi sobie taką marynarkę, jaką lubi nosić - granatową _ - powiedział wicepremier.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/105/124009.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/ukreca;leb;ofe;naszymi;rekami,210,0,1334482.html) *Ukręcą łeb OFE naszymi rękami * Warianty reformy emerytalnej są jak quiz audio-tele - pisze Bartłomiej Dwornik

Komentując przebieg konwencji Rostowski powiedział, że jest _ pod dużym wrażeniem świetnego wystąpienia _ premiera oraz zbudowany tym, co powiedział Grzegorz Schetyna, który nie zamierza kandydować na szefa PO. Skrytykował też Jarosława Gowina, który będzie kandydował na szefa Platformy pod hasłem _ powrotu do korzeni _. _ Myślę, że powrotem do korzeni powinni zajmować się botanicy raczej niż politycy _ - skomentował w rozmowie z dziennikarzami.

W środę ministrowie pracy i finansów zarekomendowali przekazanie do konsultacji społecznych trzech propozycji zmian w systemie emerytalnym oraz propozycję wypłat emerytur z otwartych funduszy emerytalnych. Zdaniem autorów rekomendacji zmiany - bez względu na to, który wariant zostanie wybrany - korzystnie wpłyną na wysokość emerytur, zapewnią dopływ środków do gospodarki.

Pierwszy wariant przewiduje likwidację części obligacyjnej OFE, co oznacza, że środki, których OFE nie mogą inwestować w akcje, byłyby przenoszone do ZUS. Drugi wariant zakłada dobrowolność udziału w części kapitałowej systemu emerytalnego. Osoby rozpoczynające pracę mogłyby wybrać, do którego OFE chcą należeć.

Zgodnie z trzecim, ubezpieczony mógłby zdecydować się na przekazanie całości składki do ZUS przy obecnej wysokości 19,52 proc. albo zdecydować się na przekazanie części składki do ZUS (17,52 proc.). Pozostała 2-proc. część składki trafiałaby do OFE, ale ubezpieczony musiałby wpłacać do funduszu także dodatkowe 2 proc. składki. W sumie składka emerytalna od wynagrodzenia wyniosłaby 21,52 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Balcerowicz o OFE: To nie debata, to propaganda Zdaniem byłego ministra finansów, tezy zawarte w raporcie rządu były wielokrotnie w przeszłości obalane.
Brudziński: Rząd chce przejąć pieniądze z OFE Poseł przypomniał, że PiS chce, aby obywatele mieli wybór, czy pozostawić ich pieniądze w OFE, czy przenieść do ZUS-u.
Balcerowicz krytykuje rząd za sprawę z OFE Podkreślił, że nie można karać 16 milionów Polaków, którzy oszczędzają w OFE, za nierzetelne reklamy niektórych funduszy.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)