Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znamy poziom waloryzacji rent i emerytur na przyszły rok

0
Podziel się:

Waloryzacja będzie procentowa i wyniesie 2,46 procent - powiedziała Jolanta Fedak.

Znamy poziom waloryzacji rent i emerytur na przyszły rok
(kprm.gov.pl)

Zgodnie z budżetem na 2011 rok waloryzacja rent i emerytur z ZUS będzie procentowa i wyniesie 2,46 proc. Jak na razie rząd nie podjął decyzji o zmianie sposobu waloryzacji na kwotową - powiedziała minister pracy Jolanta Fedak.

W końcu sierpnia premier Donald Tusk mówił, że w 2011 roku możliwe jest przejście z waloryzacji procentowej na kwotową. Natomiast kilka dni temu minister Fedak mówiła w radiu TOK FM, że od przyszłego roku możliwa będzie waloryzacja naprzemienna. W poniedziałek szefowa resortu pracy powiedziała, że _ na razie nie ma jednak takich planów; jest to jedynie jakaś możliwość _.

_ - Założenie nowego systemu emerytalnego jest takie, by większą emeryturę miała osoba, która więcej zarabiała i dłużej pracowała. Jednak najniższe emerytury i renty są u nas bardzo niskie, stąd pomysł, że być może lepiej byłoby co jakiś czas, co kilka lat, zrobić waloryzację kwotową, żeby wyrównać jakoś dysproporcje w świadczeniach i zachować ich realną wartość _ - powiedziała Fedak. Dodała, że widzi konieczność jak najszybszego podwyższenia najniższych rent i emerytur.

*Od 1 marca 2010 *roku najniższa emerytura, renta z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz renta rodzinna wynoszą 706 zł 29 gr. brutto. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 543 zł 29 gr.
Minister pracy wyjaśniła, że gdyby emerytury i renty waloryzowano raz procentowo, a raz o konkretną kwotę, o którą zostałyby one podniesione wszystkim emerytom i rencistom, to właśnie wtedy waloryzacja byłaby naprzemienna. Dodała jednak, że nie jest to żaden oficjalny pomysł czy plan rządu.

Jak zaznaczyła Fedak, _ waloryzacja kwotowa byłaby niezbyt zgodna z nowym systemem, gdyż spłaszczałaby świadczenia, niezależnie od tego jak długo ktoś pracował i jakie uzyskiwał wynagrodzenie _.

Waloryzacja, czyli podwyżka rent i emerytur, następuje każdego roku w marcu. Jest przeprowadzana z urzędu przez ZUS, który sam oblicza nowe, wyższe stawki świadczeń. Wielkość waloryzacji zależy od wysokości rocznej inflacji w roku poprzednim oraz od wskaźnika wzrostu płac w przedsiębiorstwach. Waloryzacja rent i emerytur na 2010 r. wyniosła 4,62 proc.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t89170.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/emerytalny;plan;tuska;niezgodny;z;konstytucja,229,0,665829.html) Emerytalny plan Tuska niezgodny z konstytucją? Chodzi o kwotową, a nie procentową - jak do tej pory - waloryzację świadczeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/212/t89556.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/emerytury;mundurowe;nikt;nie;straci;uprawnien,173,0,739245.html) Emerytury mundurowe: "Nikt nie straci uprawnień" Premier rozmawiał dziś ze związkowcami. Liczy na porozumienie w sprawie reformy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t126523.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ulgowe;traktowanie;ofe;tusk;zadowolony,21,0,738837.html) Ulgowe traktowanie OFE. Tusk zadowolony Zdaniem Donalda Tuska na szczycie w Brukseli udało się zrealizować plan minimum.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/eksperci;gus;wzywaja;do;likwidacji;ofe,254,0,737278.html) Eksperci GUS wzywają do likwidacji OFE Ich zdaniem przekazywanie składek do funduszy pogrąża budżet i szkodzi gospodarce.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)