Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZUS informuje o naszych składkach

0
Podziel się:

W grudniu 2003 r. ZUS rozpoczął akcję informującą o stanie naszych kont emerytalnych w pierwszym filarze. Od tej pory ZUS ma obowiązek poinformować ubezpieczonych, ile składek emerytalnych należnych za 2002 r. znajduje się na ich kontach.

Informacje za lata 1999-2001 i za 2003 r. zostaną przekazane do końca 2004 r., a za 2004 r. – do końca 2005 r.

Natomiast od 2006 r. ZUS będzie przekazywał więcej informacji ubezpieczonemu, o:
- składkach emerytalnych,
- składkach przekazanych do otwartych funduszy emerytalnych,
- waloryzowanym kapitale początkowym,
- hipotetycznej emeryturze.

Obecnie informacja z ZUS zawiera tylko składki emerytalne pozostałe w pierwszym filarze, czyli bez przekazanych do otwartych funduszy emerytalnych.

„Członkowie drugiego filara muszą, więc pamiętać, że kwota podana w informacji będzie niższa, tzn. będzie wynosiła 12,22 % podstawy wynagrodzenia, a nie 19,52 %, ponieważ 7,3 % jest przekazywane do OFE”- przypomina Katarzyna Konieczna, ekspert prawa pracy poradnika „Personel od A do Z. Prawo Pracy”.

Jeżeli ubezpieczony pracownik znajdzie błąd w danych osobowych, wówczas najpierw powinien zapytać pracodawcę, jako płatnika składek, czy nie przekazał błędnych informacji do ZUS. Jeżeli tak się stało, pracodawca ma obowiązek je poprawić. „Jeżeli jednak nie jest to wina pracodawcy, wówczas ubezpieczony powinien udać się do swojej jednostki ZUS” – radzi Katarzyna Konieczna, ekspert Poradnika „Personel od A do Z. Prawo Pracy.

emerytury
KOMENTARZE
(0)