Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZUS zadłuża się na nasze emerytury

2
Podziel się:

Zakład podpisał umowę z bankami. Są gotowe pożyczyć mu 5,5 miliarda złotych.

ZUS zadłuża się na nasze emerytury

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych brakuje pieniędzy na wypłatę rent i emerytur. Dlatego dogadał się z bankami, że w razie potrzeby pożyczą mu 5,5 miliarda złotych.

O sprawie dowiedziała się _ Gazeta Wyborcza. _ Pierwszą umowę z bankami zakład podpisał 6 października. PKO BP i Nordea zobowiązały się pożyczyć ZUS na wypłatę rent i emerytur 2,5 miliarda złotych. Zakład w przyszłym tygodniu ma rozstrzygnąć kolejny przetarg na linię kredytową. Tym razem chodzi o trzy miliardy. W sumie ZUS może się więc zadłużyć na 5,5 miliarda złotych.

ZUS pożycza, bo brakuje mu pieniędzy. Z powodu kryzysu przybywa bezrobotnych, pensje nie rosną, do kasy Zakładu spływa o wiele mniej pieniędzy ze składek. Na dodatek ZUS więcej wydaje, bo Polacy zbiorowo uciekają przed zwolnieniami na chorobowe.

Na kondycji finansów zakładu mocno się też odbił zeszłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który nakazał doliczanie do zasiłków chorobowych i macierzyńskich premii, dodatków, nagród oraz prowizji.

ubezpieczenia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
kev
3 lata temu
Gdyby Covid rozmontował zus a potem wkurzeni emeryci i renciści PIS / PO / PSL/ SLD to by było najpiękniejsze co temu krajowi mogłoby się przydażyć :) Wzrost gospodarczy by wystrzelił do poziomu z prezentacji Vateusza :D
Emeryt
3 lata temu
ZUS przejadł składki pracowników, rozdaje emerytury tym co nie płacili a teraz pożycza pieniądze. Pytanie: Ile ZUS wydaje na swoje utrzymanie? 6-7 mld zł?