Notowania

bancassurance
28.05.2013 15:24

Bancassurance - co to jest i dla kogo?

Tajemniczo brzmiący termin z tytułu to nic innego jak oferowanie produktów ubezpieczeniowych przez banki współpracujące z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Co z tego ma klient?

Podziel się
Dodaj komentarz

Bancassurance to – jak wynika z publikowanych co kwartał raportów Polskiej Izby Ubezpieczeń – prężnie rozwijające się zjawisko dystrybucji ubezpieczeń przez banki. Z ostatnich dostępnych danych wynika, że po III kwartale ubiegłego roku w przypadku ubezpieczeń na życie za pośrednictwem kanału bancassurance ubezpieczyciele pozyskali 14,7 mld zł składek (najwięcej z polis inwestycyjnych). W przypadku ubezpieczeń majątkowych i osobowych ubezpieczyciele pozyskali za pośrednictwem bancassurance składki o wysokości 1,03 mld zł (najwięcej z ubezpieczeń kredytów i ubezpieczeń od szkód spowodowanych działaniem żywiołów). W sumie sprzedaż ubezpieczeń za pośrednictwem banków dała więc niemal 16 mld złotych.

Źródeł popularności bancassurance jest kilka. To rozwiązanie dające obopólne korzyści. Banki zarabiają na sprzedaży produktów ubezpieczeniowych, a ubezpieczyciele obniżają koszty akwizycji ubezpieczeń.

Bankowcy podkreślają jednak, że współpraca z ubezpieczycielami przekłada się też na korzyści dla klientów. Bo pozwala na rozszerzenie oferty o atrakcyjne produkty. - _ W niektórych przypadkach oferowane bezpłatnie do pakietów kont, jak np. ubezpieczenia typu assistance _– wskazuje Zuzanna Nadolska ekspert eurobanku ds. produktów ubezpieczeniowych.

Często możliwość ubezpieczenia przekłada się na możliwość skorzystania z produktu bankowego. Przykładem może być ubezpieczenie niskiego wkładu dla kredytów hipotecznych -_ jeżeli klient nie posiada wystarczającego wkładu własnego w planowaną inwestycję, bank może udzielić kredytu na całą wnioskowaną przez klienta kwotę, a tę brakującą część ubezpieczyć. W przeciwnym razie klient musiałby zgromadzić brakujące środków na własną rękę przed uzyskaniem kredytu. - Ubezpieczenia mogą być również zabezpieczeniem pożyczek gotówkowych, a ich „obecność” w ofercie banku pozwala na udzielanie pożyczek w bardzo krótkim czasie i w sposób wygodny dla klienta, bez konieczności poszukiwania oferty ubezpieczeniowej na rynku lub poręczycieli _– podkreśla ekspert eurobanku.

Ubezpieczenia powiązane z udzielanymi pożyczkami i kredytami – czyli na przykład: ubezpieczenie na wypadek śmierci, inwalidztwa, utraty pracy czy czasowej niezdolności do pracy lub poważnej choroby – dają klientom poczucie bezpieczeństwa. _ – Bo jeżeli zajdzie zdarzenie objęte ochroną ubezpieczeniowa, Towarzystwo spłaci za klienta całość kredytu lub część rat _ – tłumaczy Zuzanna Nadolska z eurobanku.

Właśnie te – powiązane z kredytami i pożyczkami – ubezpieczenia są najpopularniejsze w kanale bancassurance. Warto jednak pamiętać, że bank nie może uzależniać udzielenia kredytu od zawarcia konkretnej umowy lub przystąpienia do konkretnego ubezpieczenia. _ - Może być jednak tak, że skorzystanie ze wskazanej przez bank oferty ubezpieczeniowej umożliwi uzyskanie korzystniejszej ceny kredytu – _ zauważa ekspert eurobanku.

W ofertach banków dostępne są również ubezpieczenia powiązane z kartami płatniczymi. To np. ubezpieczenie na wypadek nieuprawnionego użycia karty, rabunku pieniędzy wypłaconych za pomocą karty, ubezpieczenie na wypadek kradzieży lub zniszczenia towaru opłaconego daną kartą. Jak podkreśla Zuzanna Nadolska, ekspert eurobanku, gdy dojdzie do jednej z powyższych sytuacji, odszkodowanie otrzyma posiadacz karty.

Można też nabyć ubezpieczenie nie powiązane bezpośrednio z produktem bankowym. -_ Klasycznymi przykładami mogą być: ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie turystyczne czy nawet pakiety ubezpieczeń medycznych _ – wskazuje ekspert eurobanku.

Kolejną zaletą bancassurance jest możliwość znalezienia oferty bardziej atrakcyjnej niż bezpośrednio u ubezpieczyciela. A to dzięki temu, że bank jako duży podmiot, jest w stanie wynegocjować z towarzystwem ubezpieczeniowym atrakcyjne stawki. Innymi zaletami są szybkość i wygoda. -_ Klient może kupić ubezpieczenie niejako „przy okazji” wizyty w banku lub korzystania z bankowości internetowej. Oszczędza czas również na wykonanie płatności za polisę, którą może wykonać od razu z własnego konta _– wskazuje ekspert eurobanku.

Czy te wszystkie korzyści zarezerwowane są tylko i wyłącznie dla klienta danego banku? -_ To zależy od banku. W większości przypadków jednak banki sprzedają ubezpieczenia tylko swoim klientom, a to ze względu na możliwość bezpośredniego opłacenia polisy z konta klienta _– przyznaje ekspert eurobanku.

Jak kupić ubezpieczenie w banku?

| Możliwości zakupu ubezpieczenia w banku są różne w różnych bankach oraz przy różnych produktach ubezpieczeniowych. Z prawnego punktu widzenia, nie ma ograniczeń w tym zakresie, może to być zarówno oddział banku jak i call center czy strona internetowa. Niezależnie od kanału, w którym kupujemy ubezpieczenie, powinniśmy otrzymać potwierdzenie objęcia ochroną – polisę lub certyfikat lub inny dokument potwierdzający zakup ubezpieczenia oraz Ogólne Warunki Ubezpieczenia lub wyciąg z umowy ubezpieczenia. Bank powinien umożliwić nam zapoznanie się z nimi przed zawarciem umowy ubezpieczenia. |
| --- |

Tagi: bancassurance, eurobank
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz