Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Obniżki stóp procentowych. Jak najlepiej oszczędzać i pożyczać?

0
Podziel się:

W czerwcu Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. Co to oznacza dla osób, które chcą jak najbardziej korzystnie pożyczyć lub ulokować pieniądze?

Obniżki stóp procentowych. Jak najlepiej oszczędzać i pożyczać?

Od 6 czerwca stopy procentowe są niższe o kolejne 0,25 pkt. To dobra wiadomość dla kredytobiorców.

Kredyty Po pierwsze obniżki stóp przekładają się na spadek poziomu stopy WIBOR, a ta jest podstawą oprocentowania kredytów hipotecznych. W efekcie spada wysokość comiesięcznej raty, jaką spłaca kredytobiorca. Spada też dopuszczalne przez prawo maksymalne oprocentowanie kredytów gotówkowych. Nie może ono przekroczyć czterokrotności stopy lombardowej, a więc w tej chwili 17 procent. Obniżka stóp to też dobra wiadomość dla osób, które dopiero noszą się z zamiarem zaciągnięcia kredytu. Niższa rata to większa zdolność kredytowa, a więc większa maksymalna kwota, jaką będą skłonne pożyczyć nam banki.

Produkty oszczędnościoweAle decyzje RPP przekładają się nie tylko na sytuację na rynku kredytowym. Mają swój wpływ także na to, jakie zmiany zachodzą w ofercie produktów stworzonych z myślą o oszczędzaniu. I nie zawsze - z punktu widzenia oszczędzającego - są to zmiany korzystne. Tak jest w przypadku lokat. _ - Niższe oprocentowanie stóp procentowych NBP to (wcześniej lub później) niższe oprocentowanie depozytów bankowych _ – mówi Agnieszka Mielniczuk, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych.

W obecnej sytuacji osoby rozważające oszczędzanie na lokacie powinny uwzględnić różne możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. - _ Jeśli ktoś planuje założyć lokatę krótkoterminową tylko dlatego, żeby przeczekać niepewny okres i po zmianie sytuacji na rynku założyć depozyt z wyższym oprocentowaniem, powinien wziąć pod uwagę, że stopy mogą spaść ponownie. W efekcie odnawiając lokatę, będziemy mieli do wyboru tylko depozyty o jeszcze niższym oprocentowaniu niż obecnie _– wskazuje ekspertka eurobanku.

Agnieszka Mielniczuk przekonuje, że można również wyszukiwać okazji pośród depozytów na średnie terminy (3,4 miesiące), gdzie wciąż można uzyskać stosunkowo wysokie i stałe oprocentowanie – nawet ok. 4,3-5,5 proc. Wtedy możemy być pewni, że w czasie trwania lokaty oprocentowanie nie ulegnie zmianie, mimo obniżek na rynku. _ - Warto też przyjrzeć się ofercie lokat o oprocentowaniu zmiennym - takich, których oprocentowanie uzależnionej jest od zmiany stopy referencyjnej. Jeśli stopy spadną, to oprocentowanie tych lokat też spadnie, ale jest to również gwarancja, że jeśli stopy się podniosą to i oprocentowanie tych lokat wzrośnie niemal natychmiast _ - wyjaśnia specjalistka eurobanku.

Notowania spółki Eurocash od początku maja_ _

lokaty
eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)