Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Płatność za granicą. Kartą czy gotówką?

0
Podziel się:

Wyjeżdżając za granicę, każdy z nas staje przed pewnymi dylematami. Poza wyborem miejsca i zaplanowaniem dojazdu jest jeszcze jedna, fundamentalna rzecz, którą należy zaplanować. Chodzi o pieniądze, a w szczególności o sposób pozyskania lokalnej waluty.

Płatność za granicą. Kartą czy gotówką?

Wyjeżdżając za granicę, każdy z nas staje przed pewnymi dylematami. Poza wyborem miejsca i zaplanowaniem dojazdu jest jeszcze jedna, fundamentalna rzecz, którą należy zaplanować. Chodzi o pieniądze, a w szczególności o sposób pozyskania lokalnej waluty.

Mimo że karty płatnicze mamy zawsze w portfelu, to najczęściej jeszcze przed wyjazdem decydujemy się wymienić część gotówki w kantorze. Kartę płatniczą wykorzystujemy do rezerwacji hotelu, biletów lotniczych czy wypożyczenia samochodu. Traktujemy ją też jako koło ratunkowe na wypadek większych niż się spodziewaliśmy wydatków – gdy zabraknie nam gotówki wybierzemy środki z bankomatu już na miejscu.

Zabieramy gotówkę

Już na etapie wymiany waluty warto zwrócić uwagę nie tylko na kursy oferowane przez tradycyjne kantory, ale również te internetowe. Nierzadko są one znacznie bardziej atrakcyjne. Do operacji wymiany waluty w internetowym kantorze niezbędne jest posiadania konta walutowego. Warto rozważyć jego uruchomienie, ponieważ na takiej operacji możemy zaoszczędzić nawet kilka procent wymienianej kwoty.

Ile zyskamy? Załóżmy, że na wakacje chcemy ze sobą zabrać tysiąc złotych, które musimy wymienić na euro. - wymieniając walutę w banku po średnim kursie sprzedaży na poziomie 4,28 zł1 otrzymamy 233,64 EUR - wymieniając w kantorach tradycyjnych, po średnim kursie w wysokości 4,14 zł2 dostaniemy 241,54 EUR - korzystając z kantorów internetowych walutę wymienimy po kursie 4,13 zł3 i otrzymamy 242,13 EUR

Jeśli wybieramy się do kraju, w których płatności dokonujemy w popularnych walutach, takich jak USD czy EUR, przydatna będzie karta płatnicza wydana do konta walutowego. Dzięki niej będziemy płacić kupioną przez nas wcześniej walutą.

Płacimy kartą

Jeśli dokonamy transakcji kartą płatniczą wydaną do rachunku złotowego, transakcja będzie przewalutowana po kursie obowiązującym w banku. Przewalutowanie takie może być:

 • pojedyncze – transakcja np. kartą VISA (której walutą rozliczeniową jest EUR)wykonana w kraju, gdzie walutą obowiązującą jest EUR zostanie od razu przeliczona na PLN po kursie bankowym,
 • podwójne – jeśli tej samej karty VISA użyjemy np. w Czechach, transakcja z koron czeskich zostanie najpierw przeliczona na EUR, a następnie na PLN. Takie rozwiązanie może okazać się mniej korzystne.

Innymi słowy - na wakacjach w strefie euro taniej będzie płacić kartami rozliczanymi w EUR. Jednak planując podróżowanie po USA, lepiej będzie zaopatrzyć się w kartę rozliczaną w USD.

Ważne! Jeśli płacimy kartą wydaną do rachunku walutowego, to tak naprawdę płacimy daną walutą zgromadzona przez nas na wcześniej na rachunku. Nie ma już żadnych dodatkowych przewalutowań.

Jednak kartą nie można płacić wszędzie. Dlatego gotówka na wyjeździe jest niezbędna. Jeśli zabierzemy jej za mało, musimy liczyć się z pewnymi kosztami:

 • po pierwsze, z opłatą za wypłatę środków z bankomatu - zazwyczaj jest to procent wypłacanej kwoty, jednak nie mniej niż określona pewna stała kwota – np. 10 zł,
 • po drugie, z odsetkami od tej transakcji, które bank zacznie naliczać, jeśli wypłacimy pieniądze za pomocą karty kredytowej,
 • po trzecie– jeśli nie korzystamy z konta walutowego – z tym, że transakcja będzie zrealizowana po aktualnie obowiązującym kursie, który może już być mniej korzystny od tego sprzed naszego wyjazdu.

Ważne! Niektóre banki mają w swojej ofercie rachunki z bezpłatnym dostępem do bankomatów na całym świecie. Korzystając z karty do takiego konta pieniądze wypłacimy bez żadnych dodatkowych prowizji.

O czym pamiętać?

Wybierając się na wakacje za granicę powinieneś:

 • zaplanować wcześniej wymianę waluty – sprawdź ofertę swojego banku oraz kantorów, zobacz czy Twój bank oferuje rachunki walutowe i karty do tych rachunków,
 • posiadać zarówno kartę debetową, jak i kredytową- do wypłacania środków opłaca się korzystać z karty debetowej, natomiast z kredytowej do pozostałych płatności (w niektórych miejscach nie można np. zarezerwować hotelu bez karty kredytowej),
 • sprawdzić, w jakich walutach rozliczane są twoje karty,
 • karty płatnicze trzymać osobno – w razie kradzieży jednej z nich, nie utracisz dostępu do swoich pieniędzy,
 • ustalić dzienny limit transakcji na karcie – tym samym ograniczysz straty, jeśli złodziej uzyskania do niej dostępu (np. wskutek tzw. skimmingu),
 • monitorować historię rachunku – w razie podejrzanych transakcji powiadom niezwłocznie swój bank,
 • mieć przy sobie zawsze trochę gotówki – karty nie wszędzie są akceptowalne,
 • nie nosić przy sobie całej gotówki – w razie kradzieży, musimy się liczyć z tym, że nie odzyskamy tych środków,
 • ubezpieczyć kartę–ubezpieczyciel, na określonych w umowie warunkach, przejmie odpowiedzialność za wykonane bezprawnie transakcje.
 1. średni kurs sprzedaży na podstawie ofert 22 banków komercyjnych z dnia 15.07.2014
 2. średni kurs sprzedaży na podstawie ofert 10 kantorów tradycyjnych z dnia 15.07.2014
 3. średni kurs sprzedaży na podstawie ofert 20 kantorów internetowych z dnia 15.07.2014
eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)