Dynamiczny rozwój technologii informatycznych wiąże się ze wzrostem liczby różnych form przestępczości, które zagrażają naszemu bezpieczeństwu w sieci. Dowiedz się, jakich zasad należy przestrzegać.
Przede wszystkim musimy pamiętać, że żadne zabezpieczenie techniczne nie uchroni nas przed cyberprzestępstwem, jeżeli sami nie będziemy stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dotyczą one również korzystania z bankowości w sieci.
Oto najważniejsze z nich:
- Nigdy nie podawaj jakichkolwiek danych w miejscach, w których mogą one być podsłuchane lub zapisane przez inne osoby.
- Nie umieszczaj żadnych danych dostępowych, takich jak login i hasło, w miejscach łatwo dostępnych (włączając Internet lub inne medium, które tylko z pozoru wydaje się anonimowe).
- Bardzo często próby wyłudzenia danych bazują na wykorzystaniu naszego zdenerwowania lub podekscytowania. Bądź ostrożny i pamiętaj, że pośpiech i emocje są złym doradcą.
- Jeśli podejrzewasz, że telefon lub mail nie pochodzi z twojego banku, tylko jest próbą wyłudzenia informacji, zgłoś się do oddziału banku lub na jego infolinię celem wykrycia ewentualnego oszustwa.
Warto również stosować się do kilku reguł związanych z wykorzystaniem dostępnych technologii i sprzętu:
- Zabezpiecz komputer, za pomocą którego korzystasz z bankowości internetowej. Instalacja odpowiedniego oprogramowania antywirusowego i firewalla oraz ich częsta aktualizacja są niezbędne.
- Instaluj zaufane aktualizacje. Nowsze wersje oprogramowania są lepiej dostosowane do ochrony komputera przed ewentualnymi atakami i złośliwymi programami, które ciągle się zmieniają.
- Nie loguj się do bankowości internetowej na komputerze, z którego korzystają inne osoby.
Zgodnie z rekomendacją Europejskiego Banku Centralnego, dostęp do usług płatniczych w sieci powinny chronić co najmniej dwa z trzech możliwych typów zabezpieczeń. Oparte są one na czymś, co dany użytkownik:
- zna: np. numer klienta, hasło
- posiada: np. token, telefon komórkowy
- ma: np. odcisk palca, wzór tęczówki
Zasady tworzenia bezpiecznych haseł
Bezpieczne hasło:
- Powinno mieć odpowiednią liczbą znaków. Powinno posiadać min. 8 znaków (rekomendowana liczba to min. 14) składających się z różnych symboli, cyfr i liter, zarówno małych jak i wielkich.
- Nie powinno składać się z ciągów cyfr, powtórzeń znaków, prostych sekwencji ani ciągów znaków sąsiadujących na klawiaturze lub pojedynczych wyrazów.
- Nie powinno kojarzyć się z użytkownikiem ani jego danymi osobowymi (np. nazwiskiem, imieniem itp.).
- Nie należy stosować tego samego hasła w różnych serwisach. Hasło do bankowości internetowej powinno być unikalne.
- Hasło należy co jakiś czas zmieniać. Nowe hasło nie powinno być powiązane z poprzednim.
- Niewskazane jest stosowanie zamienników liter typu „@” (np. h@sło).
- Nie należy zapisywać hasła w miejscach łatwo dostępnych. Najlepiej je zapamiętać!
Jak stworzyć bezpieczne hasło?
Wypróbuj jeden z naszych pomysłów, dzięki którym stworzysz naprawdę dobre hasło:
- Wykorzystanie wymyślonego zdania, łatwego do zapamiętania (np. cytat z ulubionej książki), z którego pierwsze litery wyrazów będą tworzyć nasze hasło.
- Wykorzystanie wymyślonego zwrotu (np. tytuł ulubionej piosenki) i usunięcie z nich samogłosek. Do tego można dodać spacje oraz cyfry.
- Wykorzystanie naprzemiennie dużych i małych liter w wymyślonym haśle.
- Aby wzmocnić siłę haseł, można do nich dodać znaki interpunkcyjne zarówno przed, w, jak i na końcu stworzonego „wyrazu”.
Pamiętaj, aby tworzone hasło było łatwe do zapamiętania, a jednocześnie trudne do odgadnięcia przez inne osoby!