Notowania

nfc
25.06.2014 08:35

Jak działa płatność NFC?

Mobilna rewolucja zmienia oblicze banków. Wystarczy smartfon, by do płacenia nie były potrzebne ani gotówka, ani tradycyjna, plastikowa karta. Klienci polskich banków są coraz bardziej otwarci na nowe, ułatwiające życie rozwiązania, wykorzystujące nowoczesne technologie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mobilna rewolucja zmienia oblicze banków. Wystarczy smartfon, by do płacenia nie były potrzebne ani gotówka, ani tradycyjna, plastikowa karta.

Klienci polskich banków są coraz bardziej otwarci na nowe, ułatwiające życie rozwiązania, wykorzystujące nowoczesne technologie. Karty umożliwiające płatności zbliżeniowe to dziś już obowiązujący standard. Teraz coraz powszechniejsze stają się płatności wykorzystujące technologię NFC. Udostępnia je coraz więcej operatorów komórkowych i banków. Obsługuje je coraz więcej modeli telefonów. Na czym polega ich działanie?

1. Po pierwsze - smartfon z NFC

By móc skorzystać z opcji płatności w technologii NFC, musimy posiadać smartfon wyposażony w antenę NFC i wydaną przez operatora specjalną kartę SIM NFC. Listę dostępnych w swojej ofercie modeli z modułem NFC, udostępniają operatorzy komórkowi.

*2. Po drugie - aplikacja *

By aktywować możliwość płacenia za pośrednictwem NFC, musimy zorientować się, czy nasz operator telefonii komórkowej oferuje taką usługę (nie wszyscy operatorzy udostępniają taką opcję). Jeżeli tak, musimy ją aktywować. Za pośrednictwem wiadomości SMS lub konsultanta z infolinii operatora otrzymamy link do ściągnięcia aplikacji dedykowanej płatnościom zbliżeniowym. Ściągamy aplikację i instalujemy ją w naszym telefonie.

*3. Po trzecie - karta w telefonie *

Po zainstalowaniu aplikacji podpinamy do niej karty płatnicze, które chcemy wykorzystywać do płatności zbliżeniowych. By to zrobić, musimy skontaktować się z bankiem, który oferuje karty w połączeniu z zainstalowaną przez nas aplikacją.

By móc podpiąć kartę, musimy podpisać z bankiem umowę o kartę płatniczą. Na telefonie możemy mieć zainstalowane karty różnych banków.

4. Po czwarte - ZBLIŻONE-ZAPŁACONE

Gdy mamy już telefon z podpiętymi kartami i chcemy zapłacić zbliżeniowi komórką, wystarczy że zbliżymy telefon do czytnika kart na odległość od kilku do kilkunastu centymetrów (taki jest zasięg fal radiowych, które wykorzystuje NFC). Każdy terminal obsługujący tradycyjne karty zbliżeniowe, obsługuje też płatności zbliżeniowe telefonem NFC. Płatności do kwoty 50 zł nie wymagają potwierdzenia numerem PIN. W przypadku płatności zbliżeniowych powyżej tej kwoty numer PIN jest podawany na terminalu w taki sam sposób jak przy płaceniu „tradycyjną” plastikową kartą zbliżeniową.

5. Po piąte - płać szybko i wygodnie

Na poziomie aplikacji operatora zaznaczamy, czy chcemy płacić wykorzystując opcję płacenia bez konieczności uruchamiania aplikacji – mamy dostępne dwie opcje:

szybką płatność – aby zapłacić za transakcję wystarczy zbliżyć telefon do terminala, bez odblokowywania go. Jeżeli w naszej aplikacji mamy podpiętych więcej niż jedną kartę płatniczą, możemy wcześniej wskazać, która karta domyślnie będzie służyć do płatności zbliżeniowych,

płatność jednorazową – bezpośrednio przed płatnością uruchomimy aplikację płatniczą, wybierzemy kartę i zbliżymy telefon do czytnika kart.

6. Po szóste - płać bezpiecznie

Właściciel telefonu może sam zdecydować, czy chce, by telefon zawsze był gotowy do dokonania płatności NFC, czy też chce uruchamiać funkcję NFC w telefonie przed każdą kolejną transakcją. Dodatkowo można zabezpieczyć aplikację operatora kodem lub hasłem dostępu możemy więc tak skonfigurować aplikację, by każda płatność wymagała dodatkowego potwierdzenia. Warto też ustawić dzienne limity transakcji bezgotówkowych.

Tagi: nfc, eurobank
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz