Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Karta czy gotówka. Jak najtaniej płacić za granicą?

0
Podziel się:

Wygoda i bezpieczeństwo to coś czego oczekujemy w czasie wakacyjnych wyjazdów. Dlatego, by urlop za granicą był w pełni udany, warto wcześniej zadbać o finansowy spokój.

Karta czy gotówka. Jak najtaniej płacić za granicą?

Wczasy za granicą najczęściej wiążą się z koniecznością ponoszenia - już na miejscu - różnego rodzaju wydatków. W większości krajów, w których wypoczywają Polacy, do wyboru mamy dwie podstawowe możliwości:

  • płatność gotówką
  • lub dokonywanie transakcji za pomocą kart płatniczych Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Dlatego przed wyjazdem, warto przemyśleć, które z nich będzie dla nas najbardziej korzystne. GotówkaPosiadanie z sobą waluty, którą można płacić w danym kraju, daje nam przede wszystkim gwarancję wygody. Gdy mamy w portfelu zapas gotówki, nie musimy martwić się o to, gdzie jest bankomat, w którym moglibyśmy wypłacić pieniądze. W sklepie możemy swobodnie robić zakupy, w restauracji płacić za posiłek i korzystać z wszystkich dostępnych atrakcji, bez obawy o to, że dany punkt nie oferuje możliwości płacenia kartą.

Większa wygoda, którą oferuje gotówka, to jedno. Ale z drugiej strony noszenie z sobą w portfelu pokaźnych kwot, jest mniej bezpieczne niż korzystanie z „plastikowego pieniądza”. - Narażamy się na stres i konieczność zachowania zwiększonej ostrożności. Przed wyjazdem musimy też przewidzieć poziom wydatków i wymienić odpowiednią kwotę na lokalną walutę. Karta płatnicza *daje nam większą elastyczność w płaceniu za zakupione towary i usługi oraz w pobieraniu z bankomatu dowolnych sum pieniędzy – podkreśla Agnieszka Czerniawska ekspert eurobanku ds. kart płatniczych.
Karty płatniczePosiadanie karty płatniczej za granicą sprawia, że nie musimy martwić się o wymianę pieniędzy na lokalną walutę. A to dzięki temu, że gdy płacimy, dokonywane jest *
przewalutowanie transakcji
. Może być ono pojedyncze lub podwójne. Na czym to polega?

PRZEWALUTOWANIE POJEDYNCZE - Każda karta płatnicza ma swoją walutę rozliczeniową. Jeżeli jest nią euro – to w Polsce najczęstsza sytuacja – to płatności wykonane w krajach strefy euro zostaną przeliczone na złote po kursie banku.

PRZEWALUTOWANIE PODWÓJNE - Jeżeli tą samą kartą dokonujemy transakcji, której walutą jest jakakolwiek inna waluta niż euro, czyli np. dolar, to kwota transakcji zostanie najpierw przeliczona po kursie organizacji płatniczej wydającej kartę na walutę rozliczeniową karty, czyli euro, a później po kursie banku na złote. Takie podwójne przewalutowanie wiąże się z większymi kosztami.

Koszty związane z przewalutowaniem to najczęściej jedyne koszty z jakimi musimy liczyć się przy dokonywaniu płatności bezgotówkowych za granicą. Z kolei przy wypłatach z bankomatu musimy liczyć się z prowizją – choć są też i banki, które oferują posiadaczom swoich kart możliwość darmowych wypłat z wszystkich bankomatów na całym świecie.

Bankowcy przypominają, że nie warto wypłacać pieniędzy z bankomatu kartami kredytowym, bo oprócz prowizji zostaną naliczone odsetki od wypłaconej kwoty. Co więcej odsetki te są naliczane już kolejnego dnia po wypłacie. Nie obowiązuje tu tzw. okres bezodsetkowy.

Karty na wakacje - weź więcej niż jednąEksperci radzą, by za granicę brać z sobą co najmniej dwie karty płatnicze. -_ Najlepiej jeśli będziemy mieć przy sobie zarówno kartę debetową (do wypłat pieniędzy w bankomacie), jak i kartę kredytową (do płatności bezgotówkowych) – wskazuje ekspert eurobanku i dodaje, że bezpiecznie jest mieć przy sobie karty działające w różnych, popularnych systemach np.: Visa i MasterCard. - Jeżeli jedna z kart nie zadziała w danym bankomacie lub terminalu, zawsze możemy dokonać płatności drugą kartą. Posiadając dwie karty, zabezpieczamy się również na wypadek zgubienia lub uszkodzenia jednej z nich _ – tłumaczy Agnieszka Czerniawska, ekspert eurobanku.

Gdy już do tego dojdzie powinniśmy, jak najszybciej zastrzec utraconą kartę. Pamiętajmy więc o wpisaniu do telefonu numeru kontaktowego do banku, aby w przypadku kradzieży czy zgubienia karty mieć możliwość jak najszybszego zastrzeżenia. –_ Jeśli Twój bank oferuje taką możliwość, to ubezpiecz kartę od przypadków utraty i kradzieży karty. Pozwoli Ci to na odzyskanie skradzionych środków przed dokonaniem zastrzeżenia karty _– mówi ekspert eurobanku. Po wakacjach warto dokładnie przejrzeć wyciągi bankowe, by sprawdzić czy nie ma na nich niewykonanych przez nas transakcji. Jeżeli takie wykryjemy, powinniśmy bezzwłocznie skontaktować się z bankiem.

Jak bezpiecznie korzystać z karty za granicą?

  • Chroń swój kod PIN – pamiętajmy, że nie wolno ujawniać go osobom trzecim i przechowywać razem z kartą. Zasłaniaj klawiaturę bankomatu czy terminala, na którym wpisujesz kod PIN.
  • Miej na oku swoją kartę – nie pozwól, aby w restauracji kelner oddalił się z nią na zaplecze w celu dokonania płatności. Zwracaj uwagę na bankomaty, z których wypłacasz pieniądze – w przypadku stwierdzenia obecności podejrzanych elementów na bankomacie lub jakichkolwiek śladów uszkodzeń, zabrudzeń czy substancji klejących, zrezygnuj z użycia tego bankomatu.
  • Ustal limity transakcyjne – dzienne limity transakcyjne – osobne dla transakcji gotówkowych oraz bezgotówkowych minimalizują ryzyko wykorzystania całości środków w przypadku utraty karty.
eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)