Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Limity bezpieczeństwa w koncie. Jak działają i przed czym chronią?

0
Podziel się:

Wśród wielu zabezpieczeń stojących na straży bezpieczeństwa pieniędzy zgromadzonych przez nas na bankowym rachunku są i takie, których działanie zależy od nas samych.
Limity bezpieczeństwa są kolejnym...

Limity bezpieczeństwa w koncie. Jak działają i przed czym chronią?

Wśród wielu zabezpieczeń stojących na straży bezpieczeństwa pieniędzy zgromadzonych przez nas na bankowym rachunku są i takie, których działanie zależy od nas samych.

Limity bezpieczeństwa są kolejnym ogniwem łańcucha mechanizmów chroniących środki klientów banków. Dzięki nim właściciel konta może samodzielnie ustawić maksymalną wysokość kwot dostępnych w ramach różnych operacji bankowych. To chroni nas nie tylko przed pokusą nadmiernej rozrzutności, ale przede wszystkim przed utratą pieniędzy w sytuacji, w której dostęp do rachunku uzyskają osoby niepowołane.

RODZAJE LIMITÓW

Banki oferują swoim klientom możliwość ustalenia kilku rodzajów limitów. Musimy jednak pamiętać, że nie każdy bank oferuje wszystkie limity:

I. * *Limity w bankowości elektronicznej

Limit dzienny - określa maksymalną kwotę wszystkich operacji realizowanych jednego dnia za pośrednictwem bankowych serwisów: internetowych, mobilnych i telefonicznych. Limity dla poszczególnych kanałów (telefoniczny, internetowy, mobilny). Współposiadacze rachunku wspólnego mogą ustalić osobne limity dla każdego z nich.

Limit wysokości pojedynczej transakcji - określa maksymalną wysokość kwoty transakcji realizowanej za pośrednictwem serwisów bankowych.

II. * *Limity do kart

Limit dziennych transakcji bezgotówkowych - określa maksymalną kwotę transakcji kartą, które można zrealizować w sposób tradycyjny np. w sklepach czy restauracjach.

Limit dziennych wypłat w bankomacie - określa maksymalną kwotę pieniędzy, jaką można wypłacić z bankomatu w ciągu jednego dnia.

Limit płatności w internecie (transakcje na odległość) - określa maksymalną kwotę transakcji internetowych realizowanych w ciągu jednego dnia.

Limit płatności kartą za granicą kraju - określa maksymalna wysokość kwoty, na jaką może dokonać płatności poza granicami kraju w ciągu jednego dnia.

Limit dziennych płatności zbliżeniowych - dotyczy posiadaczy kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowych. W odróżnieniu od pozostałych limitów ten ustalany jest przez bank i zwykle wynosi 200-300 zł dziennie lub od 3 do 5 transakcji. Po przekroczeniu limitu kolejna transakcja wymaga włożenia karty do terminala i potwierdzenia kodem PIN.

*UWAGA! *
Dla każdej z tych tych transakcji limit może być ustalony na poziomie 0 zł.

JAK USTAWIĆ LIMITY?

Limity bezpieczeństwa mogą być w każdej chwili ustalone, zmienione lub zlikwidowane. Banki oferują trzy możliwości (z tym że nie każda dotyczy każdego limitu, więc należy szczegóły sprawdzić w swoim banku):

  • przez internet - po zalogowaniu się do panelu klienta w odpowiedniej zakładce ustalamy dogodny dla nas limit i potwierdzamy decyzję otrzymanym kodem autoryzacyjnym (np. SMS-em)
  • za pośrednictwem infolinii
  • w oddziale banku

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)