Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pożyczka hipoteczna. Dla kogo i za ile?

0
Podziel się:

Właściciel domu lub mieszkania może obciążyć hipotekę nieruchomości, by taniej niż przy tradycyjnym kredycie gotówkowym pozyskać środki na dowolny cel. Umożliwia to pożyczka hipoteczna.

Pożyczka hipoteczna. Dla kogo i za ile?

Pożyczki hipoteczne znajdziemy w ofercie wielu banków.

Atutem pożyczki hipotecznej jest jej cena. Bank pożyczy nam pieniądze na znacznie niższy procent niż przy standardowej pożyczce gotówkowej. Oprocentowanie pożyczki hipotecznej jest też niższe od: kredytu samochodowego, karty kredytowej i kredytu odnawialnego w koncie osobistym. - _ Jest to konsekwencją posiadania przez bank zabezpieczenia w postaci nieruchomości _ – mówi ekspert eurobanku. Trzeba jednak pamiętać, że przy pożyczce hipotecznej w grę wchodzą koszty, których nie ma przy kredycie gotówkowym. To m.in.: wycena nieruchomości, ustanowienie hipoteki przez bank, wpis hipoteki czy ubezpieczenie pomostowe (do czasu dostarczenia prawomocnego odpisu księgi wieczystej z wpisaną na rzecz banku hipoteką). Trzeba też pamiętać, że pożyczki hipotecznej nie dostanie się od ręki. Bo formalności trwają dłużej niż przy kredycie gotówkowym.

Kto może ubiegać się o pożyczkę hipoteczną? Taka możliwość dostępna jest dla każdej osoby, która posiada: zdolność do czynności prawnych, zdolność kredytową pozwalającą na uzyskanie kredytu oraz posiada nieruchomość, która zostanie przez bank zaakceptowana jako zabezpieczenie.

Maksymalna kwota, jaką można uzyskać będzie zależeć od kilku czynników. Po pierwsze wartości nieruchomości. Dziś większość banków oferuje pożyczki hipoteczne do 70-80% wartości nieruchomości. Czasami są też określone maksymalne kwoty kredytu. Okres spłaty jest krótszy, niż w przypadku kredytów hipotecznych, a marża jaką można uzyskać, jest wyższa niż przy standardowym kredycie hipotecznym. A to za sprawą tego, że nie musimy określać celu na jaki będą przeznaczone pożyczone środki.

Tak jak przy każdym innym kredycie bank sprawdzi, czy będziemy w stanie spłacać pożyczkę hipoteczną. Dlatego będziemy musieli udokumentować posiadanie dochodów, które umożliwią spłatę zaciągniętego zobowiązania._ - Należy również przedstawić dokumenty poświadczające fakt posiadania nieruchomości, która będzie mogła stanowić zabezpieczenie _ – mówi Bartosz Jamróz z eurobanku.

Z reguły możliwość uzyskania pożyczki hipotecznej wiąże się z koniecznością posiadania nieobciążonej hipoteki nieruchomości. – _ Jednak jeżeli mamy zaciągnięty kredyt hipoteczny, czyli mamy obciążoną księgę wieczystą hipoteką na rzecz jakiegoś banku, to najlepiej udać się do tego banku, który już jest wpisany do księgi wieczyste _j – wskazuje ekspert eurobanku. Bo w takiej sytuacji inny bank może nie być skłonny do udzielenia pożyczki.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)