Notowania

kredyt
16.11.2012 15:16

Spłacasz kredyt? Zobacz, jakie to proste

Banki umożliwiają spłatę comiesięcznej raty na kilka sposobów. Który z nich jest najtańszy i najbardziej wygodny?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

By regulować swoje zobowiązania wcale nie musimy co miesiąc fatygować się do najbliższego oddziału banku. Oczywiście wpłata gotówkowa w kasie jest możliwa, ale do dyspozycji klientów banków są też inne, mniej czasochłonne sposoby na spłatę raty.
Pierwszy to upoważnienie banku do pobierania z konta osobistego kwoty raty.

- _ Klienci posiadający konto osobiste w banku, nie muszą martwić się o terminowe spłaty, ponieważ bank sam pobierze sobie kwotę raty w wymaganym terminie ze środków dostępnych na koncie. Jest to najwygodniejszy sposób spłaty rat, ponieważ wystarczy jedynie zapewnić co miesiąc kwotę równą wysokości raty lub większą i nie trzeba pamiętać o terminie, ani wykonywać żadnych dodatkowych operacji _- mówi Robert Makowski z eurobanku i dodaje, że banki za tego typu operację nie pobierają żadnych dodatkowych opłat.

Do dyspozycji klientów ceniących czas i wygodę jest też przelew internetowy. Dostęp do usług bankowości elektronicznej jest coraz bardziej powszechny. Więc spłata raty za pośrednictwem sieci - często wykonanie takiej operacji jest darmowe - jest powszechnie dostępnym, szybkim i tanim sposobem na spłatę kredytu.

Bardziej czasochłonne sposoby regulowania zobowiązań to wpłata gotówki w oddziale banku lub we wpłatomacie - oczywiście jest to możliwe tylko wtedy, gdy bank posiada wpłatomaty, bo nie wszystkie posiadają sieć takich urządzeń. Te opcje w większości przypadków są bezpłatne. Oprócz tego do dyspozycji pozostaje nam wpłata na poczcie lub przelew z innego banku.

Ekspert eurobanku wskazuje jednak, że przelew internetowy lub z innego banku albo wpłata na poczcie niosą z sobą ryzyko opóźnienia w spłacie ze względu na czas realizacji przelewu, dlatego należy pamiętać, aby operacji dokonać odpowiednio wcześnie.

Wcześniejsza spłata - ile to kosztuje

Może zdarzyć się, że będziemy w stanie wcześniej spłacić swoje zobowiązania. Wtedy zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim - obowiązuje od 18 grudnia 2011 - mamy prawo do wcześniejszej całkowitej lub częściowej spłaty kredytu w dowolnym momencie bez konieczności informowania o tym fakcie banku.

-_ Procedura wcześniejszej spłaty kredytu może być różna. Dla kredytów udzielonych po 18 grudnia 2011 bank nie ma prawa oczekiwać od klienta, że taka spłata zostanie przez niego zgłoszona. Należy jednak sprawdzić w zawartej umowie, w jaki dokładnie sposób można taką spłatę zrealizować - _wyjaśnia Robert Makowski z eurobanku.

Banki mają jednak prawo do pobierania prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. Prowizja ta może wynosić od 0,5 do 1 proc. od nadpłacanej kwoty kredytu. - _ Obecnie nie wszystkie banki korzystają z możliwości, jaką dają im przepisy ustawy i część z nich nie pobiera żadnej prowizji _– podkreśla ekspert eurobanku.

Tagi: kredyt, eurobank
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz