Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bezpieczne transakcje płatnicze. Chroń swoje pieniądze

0
Podziel się:

Karty płatnicze są bezpiecznym narzędziem płatniczym. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku dbania o to, by dane przypisane do karty nie trafiły do osób niepowołanych.Kod PIN służy do autoryzacji transakcji dokonywanych kartą. Jego podanie jest równoznaczne ze zleceniem bankowi wykonania płatności. Dlatego tak ważne jest, by nigdy i nikomu – nawet pracownikowi banku - nie ujawniać tego kodu.

Bezpieczne transakcje płatnicze. Chroń swoje pieniądze
Karty płatnicze są bezpiecznym narzędziem płatniczym. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku dbania o to, by dane przypisane do karty nie trafiły do osób niepowołanych.

CHROŃ SWÓJ PIN

Kod PIN służy do autoryzacji transakcji dokonywanych kartą. Jego podanie jest równoznaczne ze zleceniem bankowi wykonania płatności. Dlatego tak ważne jest, by nigdy i nikomu – nawet pracownikowi banku - nie ujawniać tego kodu. Nie należy też zapisywać go w żadnym miejscu, a już na pewno nie razem z kartą, czy na karcie. Jeżeli PIN jest trudny do zapamiętania, możesz go zmienić np. w bankomacie na tylko Tobie znany, łatwy do zapamiętania kod.

NIE TRAĆ KARTY Z POLA WIDZENIA

Podczas płacenia w sklepie, restauracji, na stacji benzynowej, czy w jakimkolwiek innym miejscu, nigdy nie pozwalaj sprzedawcy oddalać się z kartą, tak by znalazła się ona poza zasięgiem Twojego wzroku. Po dokonaniu transakcji odbierz kartę bez zwłoki. Jeśli osoba niepowołana spisze dane znajdujące się na Twojej karcie kredytowej, istnieje ryzyko, że będzie mogła dokonać przy ich pomocy transakcji w internecie. Jeśli Twój bank oferuje możliwość zabezpieczenia transakcji w Internecie dodatkowym hasłem - 3D Secure - koniecznie skorzystaj z tej opcji .

NIE UDOSTĘPNIAJ KARTY OSOBOM TRZECIM

Z umowy między bankiem a posiadaczem karty wynika, że kartą powinien posługiwać się jej właściciel, a nie jego znajomi czy członkowie rodziny. Gdy kartą posługują się osoby trzecie, wszelkie konsekwencje związane z utratą karty lub operacje wykonane przez osoby niepowołane obciążają posiadacza karty.

CHROŃ DANE KARTY

Nie ujawniaj osobom niepowołanym danych karty:

  • numeru karty
  • daty ważności
  • kodu CVV2/CVC2

Banki nie proszą o podanie takich danych w korespondencji mailowej ani przez telefon. Jeżeli spotkasz się z taką sytuacją, prawdopodobnie jest to próba wyłudzenia danych, tzw. phishing. Nie zapisuj wyżej wymienionych danych w komputerze lub telefonie komórkowym – te urządzenia mogą zostać zaatakowane przez oprogramowanie szpiegujące.

USTAL LIMITY

Dla płatności gotówkowych (wypłata w bankomacie), płatności bezgotówkowych (płatności w sklepach) oraz płatności dokonywanych w internecie ustal dzienne maksymalne limity. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko strat, w przypadku, gdy karta trafi w ręce osób niepowołanych.

PAMIĘTAJ O DOKUMENTACH

Weryfikuj wyciągi z banku i jeżeli to możliwe porównuj z pokwitowaniami transakcji, by sprawdzić czy rzeczywiście dokonałeś takich operacji. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, powiadom bezzwłocznie bank.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)