Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak długo idzie przelew między bankami?

0
Podziel się:

Zdarza się, że bardzo zależy nam na tym, by pieniądze wysłane z naszego konta, szybko trafiły na rachunek odbiorcy. By uniknąć nerwowego oczekiwania, warto znać zasady na jakich banki przelewają między sobą pieniądze.

Jak długo idzie przelew między bankami?
(Amaxim/Dreamstime)

Każdego dnia roboczego w każdym banku mają miejsce tzw. sesje wychodzące i przychodzące. W czasie tych pierwszych bank wysyła środki, które jego klienci przelewają na rachunki w innych bankach. Podczas sesji przychodzących księgowane są środki przelane z rachunków klientów innych banków. Pieniądze są przelewane za pośrednictwem systemu Elixir. - _ To narzędzie oferowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową, które służy do wymiany informacji między bankami o zleconych przelewach _- mówi Cezary Działowski, ekspert eurobanku.

- _ Banki mają dowolność ustalania godzin sesji i to zarówno tych wychodzących, jak i przychodzących - mówi Michał Sadrak z Open Finance. Z reguły w banku odbywają się po trzy sesje wychodzące i przychodzące w ciągu dnia. Ale są banki, w których są tylko dwie lub nawet jedna sesja dziennie. - Im więcej dany bank obsługuje sesji, tym szybciej przelewy trafiają na właściwe konta _ - podkreśla ekspert eurobanku.

Teoretycznie przelew nadany rano powinien w ciągu tego samego dnia zostać obsłużony w czasie sesji wychodzącej w naszym banku i sesji przychodzącej w banku odbiorcy. Z reguły jednak przelew dociera do odbiorcy następnego dnia.

- _ Jeżeli zlecenie przelewu zostanie złożone np. we wtorek o 11:00 w banku A, to prawdopodobnie zostanie przypisane do najbliższej wychodzącej sesji Elixir w tym banku, następnie informacja zostanie przekazana do właściwego banku B tzw. sesją przychodzącą. Bank B po sprawdzeniu poprawności danych odbiorcy księguje sesje przychodzące w swoim systemie _ - tłumaczy mechanizm ekspert eurobanku.

Najdłużej na pieniądze możemy czekać, jeżeli przelew został wysłany w piątek po południu lub wieczorem. W weekendy system Elixir nie działa i z dużym prawdopodobieństwem pieniądze dotrą na nasz rachunek dopiero po pierwszej sesji przychodzącej w poniedziałek.

Dlatego jeżeli zależy nam na szybkim przelaniu pieniędzy warto znać godziny sesji przychodzących i wychodzących w bankach. Można to sprawdzić na infolinii i stronach internetowych banków. Ale także w specjalnych serwisach internetowych.

- _ Trzeba się wstrzelić w odpowiednią godzinę. Wiedzieć kiedy nasz bank ma ustalone godziny sesji. Jeżeli wiemy kiedy jest sesja wychodząca, to wiemy kiedy najpóźniej robić przelew, by wyszedł on bez zbędnych opóźnień. Gdy wiemy, kiedy są sesje przychodzące, to wiemy kiedy spodziewać się pieniędzy i nie musimy niepotrzebnie się niepokoić _ - mówi Michał Sadrak.

Takich komplikacji nie ma przy przelewach na rachunki w tym samym banku. Zdecydowana większość banków tzw. przelewy wewnętrzne realizuje natychmiast. Część robi to także w weekendy.

- _ Ostatnio gruchnęła wiadomość, że zostanie stworzona alternatywa dla systemu elixir i przelewy między bankami mają być realizowane także szybko jak te wewnętrzne. Ale nowy system będzie prawdopodobnie płatny. Jednak jeżeli komuś będzie zależało na szybkim przelewie, to będzie to ciekawa opcja _ - mówi ekspert Open Finance.

Cześć banków już dziś pozwala dokonywać szybkich przelewów między bankami. Wykorzystują do tego serwis Blue Cash. - _ Serwis obsługujący transakcję ma konta praktycznie we wszystkich bankach. Wysyła pieniądze na zasadzie przelewu wewnętrznego. Taka opcja wiąże się z opłatą. Może być jednak interesująca dla osób, które muszą szybko opłacić rachunek, czy spłacić kartę kredytową. Nieznajomość sesji rozliczeniowych może nas bowiem kosztować. Bo gdy spłacamy kartę kredytową lub kredyt, bank z reguły wymaga spłaty w określonym terminie. Jeżeli się nie wyrobimy, musimy liczyć się z odsetkami _ - podkreśla Sadrak.

Może się zdarzyć, że przelew nie dotrze na właściwy rachunek, mimo tego, że zleciliśmy go przed sesją wychodzącą. - _ Jeżeli jest problem to najczęściej przelew zawiesza się albo w banku, który wysyła, albo w tym, który ma pieniądze otrzymać. Czasami może to wynikać ze złych danych, wpisanych przez klienta. Czasami może to być wina awarii systemu. Z tego co wiem najczęściej jest to problem bankowy, z reguły przelew nie ginie między bankami _ - mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

_ - Gdy na przykład nazwa odbiorcy niezgodna z właścicielem rachunku lub wpisaliśmy błędny numer rachunku, wówczas przelew zostanie odrzucony przez bank odbiorcy i wróci do banku nadawcy. Może wiec minąć kolejny dzień roboczy zanim bank poinformuje klienta o błędzie _ - wskazuje ekspert eurobanku.

Każdy bank w swoim regulaminie określa termin, w którym przelew powinien być zrealizowany. Jeżeli tak się nie stanie, możemy złożyć reklamację. - _ Należy zrobić to w banku, w którym zostało złożone zlecenie przelewu. Taka reklamacja może być w formie pisemnej (również mailowej) lub ustnie (w oddziale banku lub telefonicznie) _ - mówi ekspert eurobanku.

Kiedy banki przelewają pieniądze?

| Ewelina Popiel, manager wsparcia sprzedaży ds. procesu Money Expert S.A.: Będąc klientem banku X, rano wykonałem przelew na konto córki w tym samym banku i na konto żony będące w Banku Y. Jest wieczór, córka pieniądze już ma, a na koncie żony w banku Y pieniędzy jeszcze nie ma, z jakiego powodu? W dobie tak zaawansowanej technologii? - każdy, kto w pewnym momencie potrzebował odpowiedzi na podobne pytania, znajdzie ją w sformułowaniu ELIXIR. Wbrew brzmieniu nazwy nie jest to żaden magiczny preparat dematerializujący pieniądze i przenoszący je do docelowego banku lub na docelowe konto w tym samym banku. ELIXIR to system rozliczeń międzybankowych, w którym papierowe dokumenty zastąpiono ich elektronicznymi odpowiednikami. System ten został uruchomiony w czerwcu 1994 r. i został następcą systemu opartego na papierowej wymianie dokumentów – SYBIR. Wraz z wprowadzeniem systemu ELIXIR operacje bankowe zaczęły funkcjonować w tzw. sesjach – wychodzących i przychodzących. Co to oznacza dla nas? To, że w
przekazywaniu przelewów obowiązują określone godziny. Sesja wychodząca polega na przekazaniu przez bank do centrali Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) informacji o tym, kto i jaki przelew zrobił oraz do jakiego banku i na czyje konto trafił od czasu ostatniej sesji. Natomiast sesja przychodząca to czas, kiedy bank pobiera z centrali KIR informacje o tym, kto i na czyje konto przelał określoną kwotę. System ELIXIR dopuszcza maksymalnie 3 sesje wychodzące i 3 sesje przychodzące w ciągu doby, jednak banki nie muszą brać udziału we wszystkich trzech. Banki korzystają z takiej liczby sesji, które zostały ustalone odgórnie. Aby zatem wiedzieć, o której godzinie przelane przez nas środki będą widoczne na koncie docelowym – musimy znać godziny, w których nasz – jako nadawcy – bank ma najbliższą sesję wychodzącą, i godziny, w których bank odbiorcy ma sesję przychodzącą. |
| --- |

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)