Notowania

eurobank
16.09.2014 12:04

Jak zacząć inwestować w fundusze?

Mogą chronić oszczędności przed inflacją i dają szansę na zarobek. By w nie inwestować, nie trzeba wielkich kwot. Na zyski mogą liczyć nawet osoby nie będące ekspertami w zakresie rynku kapitałowego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Mogą chronić oszczędności przed inflacją i dają szansę na zarobek. By w nie inwestować, nie trzeba wielkich kwot. Na zyski mogą liczyć nawet osoby niebędące ekspertami w zakresie rynku kapitałowego.

Fundusz inwestycyjny to zarządzana przez specjalistów instytucja, która lokuje pieniądze powierzone przez klientów w różnego rodzaju aktywa (np. obligacje, akcje, surowce, itd.). Bogactwo możliwości sprawia, że w ofercie funduszy inwestycyjnych może znaleźć coś dla siebie zarówno początkujący inwestor, który chce dość bezpiecznie ulokować środki z nadzieją na zysk większy niż na lokacie, jak i lubiący ryzyko, bardziej doświadczony gracz.

Inwestycja w fundusze nie wymaga od nas ani codziennego śledzenia giełdy, ani fachowej wiedzy. Taką posiadają zatrudnieni przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych specjaliści, którzy na bieżąco decydują o tym, jakie instrumenty dają szanse na największe zyski przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka straty. Nie musimy też dysponować pokaźnymi sumami. W większości przypadków pierwsza wpłata wynosi od kilkuset do tysiąca złotych, ale niekiedy może to być nawet i 100 zł.

Dla kogo fundusze?

  • dla osób, które chcą zarobić więcej niż na lokacie bankowej, godząc się na ryzyko z tym związane,
  • dla osób szukających inwestycji o wysokiej płynności, tzn. z możliwością dopłaty lub wycofania zainwestowanych środków częściowo lub w całości w dowolnym momencie,
  • dla osób, które nie są specjalistami na rynku kapitałowym,
  • dla osób, które nie mogą poświęcić wystarczającej ilości czasu na samodzielne inwestycje w różne aktywa.

Zanim zdecydujemy się na inwestycję w fundusze, warto ustalić swoją strategią inwestycyjną. Jak to zrobić?

1. Określ cel - na co oszczędzasz i ile chcesz zarobić.

Jeżeli wiemy, jaka jest oczekiwana przez nas stopa zwrotu, łatwiej będzie nam dobrać odpowiedni fundusz, który daje szansę na spodziewany przez nas zarobek.

2. Wyznacz horyzont czasowy - jak długo chcesz oszczędzać.

Im dłużej zamierzamy inwestować, tym bardziej ryzykowne fundusze możemy brać pod uwagę. Wahnięcia kursów przykładowo akcji spółek giełdowych, w dłuższej perspektywie mogą być z nawiązką nadrobione. Przy inwestycji krótkoterminowej na odrobienie strat może zabraknąć czasu.

3. Określ skłonność do ryzyka - w jakie aktywa chcesz inwestować.

Tu zasada jest prosta - im większe ryzyko, tym większe potencjalne zyski. Musimy pamiętać, że inwestycja w fundusze to też ryzyko straty (w przypadku lokat mamy gwarancję odzyskania kapitału, przy funduszach – niestety nie). Tym większe, im bardziej ryzykowne aktywa znajdują się w portfelu funduszu. Jeżeli czujemy, że nawet chwilowe "zejście pod kreskę" jest ponad nasze siły, by uniknąć niepotrzebnych, nerwowych decyzji, lepiej będzie wybrać fundusz inwestujący w aktywa mniej ryzykowne, np. obligacje.

Gdy już wiemy, w jaki rodzaj funduszu chcemy inwestować, w wyborze konkretnego - może pomóc - choć nie musi - analiza wyników historycznych osiąganych przez fundusze danego typu. Choć nie mamy żadnej gwarancji, że fundusz, który dobrze radził sobie przez ostatnich kilka lat, będzie podobnie zyskowny w przyszłości, to taka wiedza pozwoli nam ocenić, jak z doborem instrumentów, w które lokowane były środki klientów, radził sobie zarządzający funduszem. Specjaliści radzą też, by pamiętać o zasadzie dywersyfikacji – inwestować środki w fundusze o różnym stopniu ryzyka i zarządzane przez różne TFI . To pomoże zminimalizować ryzyko ewentualnej straty.

Tagi: eurobank
Źródło:
Alior Bank
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz