Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lokaty internetowe. Czym kuszą nas banki?

0
Podziel się:

Coraz wyższe – sięgające nawet 8 proc. w skali roku brutto – oprocentowanie depozytów zakładanych bez wizyty w oddziale i coraz częstszy brak wymogu posiadania konta w banku, w którym mamy lokatę, to zalety lokat internetowych.

Lokaty internetowe. Czym kuszą nas banki?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Banki coraz ostrzej walczą o oszczędności Polaków. Coraz częściej starają się przyciągnąć klientów atrakcyjnymi warunkami, na których można założyć lokatę internetową.

- _ Możliwość zakładania lokat przez internet to nic nowego. Jednak od niedawna przeniosła się ona na nowy poziom. Coraz więcej banków, z naszych badań wynika, że jest ich już osiem, oferuje możliwość zakładania lokat przez internet osobom, które nie są ich klientami i nie posiadają w nich konta _– mówi Jarosław Sadowski z Expandera.

W takiej sytuacji lokatę możemy założyć bez konieczności wizyty w oddziale i podpisywania papierowej umowy. - _ Wystarczy złożyć wniosek przez internet i na wskazany numer konta musimy wpłacić pieniądze. Po upływie okresu lokaty te pieniądze są przelewane na wskazany przez nas rachunek _ – mówi Sadowski i dodaje, że wiele wskazuje na to, że w tym kierunku pójdą również inne banki.

- _ Całą operację można przeprowadzić w kilkanaście minut, choć w niektórych przypadkach wymagany jest dodatkowo kontakt telefoniczny, za pośrednictwem którego weryfikowane są dane. W przypadku standardowego procesu konieczna jest wizyta w oddziale, co zabiera znacznie więcej czasu _– mówi Arkadiusz Rembowski, dyrektor ds. Rozwoju Produktów Finansowych w Money Expert.

- _ Lokaty zakładane przez Internet dają możliwość elastycznego zarządzania wolnymi środkami, które klient może dzielićna różne kwoty ,i lokować na różne okresy, dopasowując je tym samym do swoich indywidualnych potrzeb. Część banków w ogóle nie określa maksymalnej liczby tego rodzaju depozytów – zatem i w tym zakresie klient nie jest w żaden sposób ograniczony _– wylicza zalety e-depozytów Agnieszka Mielniczuk, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych.

Ponadto – jak wskazuje dyrektor z Money Expert - w razie potrzeby zerwania lokaty proces w przypadku lokat internetowych jest również znacznie prostszy i szybszy. - _ Przeważnie wystarczy kontakt telefoniczny, by środki wróciły na konto, z którego klient dokonał przelewu. Oszczędzamy w ten sposób mnóstwo czasu, który w przeciwnym razie trzeba byłoby spędzić w placówce banku i wypełniać szereg formularzy _ – mówi Arkadiusz Rembowski.

Wygoda klienta to nie wszystko. Lokata internetowa to także wyższe - od tego oferowanego przy okazji tradycyjnych depozytów – oprocentowanie. - _ Lokaty internetowe bez względu na to, czy są one oferowane klientom danego banku czy też osobom, które nie znajdują się w ich gronie, są oprocentowane wyżej od tych zakładanych w oddziale. To nie dziwi, bo bank ma niższe koszty _ – mówi Sadowski.

- _ Różnice oprocentowania także są przeważnie z korzyścią dla lokat internetowych – na tym kanale dystrybucji skupiają się bowiem kampanie promocyjne banków, które silnie eksploatują portale społecznościowe i pocztę internetową, by dotrzeć do jak najszerszej grupy docelowych klientów – by osiągnąć pożądany efekt skali banki prześcigają się w ofercie _ – wskazuje Rembowski.

- _ W naszym banku większość lokat można założyć zarówno w placówkach banku jak i przez internet, ale oprocentowanie dla lokat założonych przez internet jest korzystniejsze od tego oferowanego w placówkach. To przykład na to, że niższe koszty obsługi, zostają zamienione przez bank na korzystniejsze warunki oferowane na lokatach _ – wskazuje Cezary Działowski, ekspert eurobanku ds. e-bankowości i produktów rozliczeniowo-oszczędnościowych

Jak podkreśla ekspert Expandera oprocentowanie lokat internetowych w kilku bankach, którym najbardziej zależy na przyciąganiu depozytów kształtuje się na poziomie około 7-8 procent w skali roku (brutto). - _ Średnia rynkowa jest dużo niższa kształtuje się na poziomie około 4,5-4,6 proc. Myślę, że przyszły rok przyniesie dalsze zmiany na korzyść klientów zakładających depozyty w sieci. W przypadku klientów tradycyjnych oprocentowanie jest z reguły niższe i ruchy na lokatach są zdecydowanie mniejsze _ – przewiduje Sadowski.

Przedstawciel Money Expert podkreśla, że fakt, iż banki coraz chętniej realizują sprzedaż lokat za pośrednictwem sieci, potencjalnemu klientowi znacznie ułatwia to rozeznanie się w konkurencyjnych ofertach, w sieci można skorzystać z wyszukiwarek porównujących produkty i szybciej dokonać wyboru optymalnego dla siebie, co w przypadku lokat otwieranych wyłącznie w oddziałach jest trudne i czasochłonne.

Za lokatami pójdą konta?

Ekspert Expandera podkreśla, że atrakcyjnie oprocentowane lokaty internetowe są też swego rodzaju wabikiem, który ma skłonić klienta do korzystania z rachunku w banku, w którym ma depozyt. Niektóre banki oferują lokaty, wraz z którymi klienci wnioskują o otwarcie bezpłatnego rachunku. – N_ iewykluczone, że klientowi spodoba się ono i zacznie z niego korzystać _– mówi Sadowski.

Arkadiusz Rembowski, dyrektor ds. Rozwoju Produktów Finansowych w Money Expert:

Wybór lokat internetowych jest coraz szerszy. W ostatnich trzech latach zyskały one olbrzymią popularność, która jest konsekwencją zarówno popularyzacji internetu jako medium komunikacji z potencjalnymi klientami, jak i wejścia na rynek zupełnie nowej grupy klientów, którzy z racji młodego wieku chętniej korzystają z nowoczesnych technologii i niechętnie odwiedzają oddziały bankowe.
Dalszą konsekwencją tych zjawisk jest nie tylko większa liczba lokat ale także wydzielanie w niektórych instytucjach odrębnego brandu, który jest dedykowany kanałowi dystrybucji i komunikacji internetowej, dla przykładu tak się właśnie dzieje w: Alior Banku, BGŻ, czy Raiffeisen Banku, ale to tylko niektóry z przykładów, ponieważ wiele banków które nie postawiły na wyodrębnienie ze swojej organizacji marki świadczącej usługi za pośrednictwem Internetu, także oferuje lokaty zakładane poprzez internet, jak: Meritum, Idea, czy Getin.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)