Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czy wraz z korektą faktury trzeba złożyć „czynny żal”?

0
Podziel się:

Wraz z korektą deklaracji nie wysyła się do urzędu skarbowego pisma z wyrażeniem "czynnego żalu". Jednak należy uzasadnić korektę. W uzasadnieniu wskazujesz, że zastosowano błędną stawkę i wyjaśniasz, co było przyczyną pomyłki.

Od 1 stycznia 2003 r. do skorygowanej deklaracji musi być załączone pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. W przypadku, gdy w złożonej korekcie deklaracji zabraknie uzasadnienia, urząd skarbowy będzie miał obowiązek wezwać Cię do udzielenia niezbędnych wyjaśnień.

Czynny żal” dotyczy postępowania karno-skarbowego

Natomiast wyrażenie "czynnego żalu" dotyczy postępowania karno-skarbowego. Z „czynnego żalu” korzysta się wówczas, gdy chcemy zawiadomić organ ścigania, ujawniając przed nim istotne okoliczności dotyczące czynu zabronionego oraz informujemy o osobach współdziałających w jego popełnieniu. Jeżeli będziesz korzystał z "czynnego żalu", musisz zawiadomić organ ścigania (zanim powziął on udokumentowaną wiadomość) o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego.
Ponadto wymagane jest uiszczenie w całości uszczuplonej tym czynem należności.

Korekta deklaracji podatkowej i skorzystanie z czynnego żalu to odrębne regulacje

Jeszcze raz podkreślmy, że o złożeniu korekty deklaracji podatkowej i skorzystaniu z czynnego żalu mówią dwie odrębne regulacje.
Składając czynny żal, nie trzeba dołączać żadnych dodatkowych pism, a klauzula niekaralności czynu związana jest nie tylko z jego dobrowolnym ujawnieniem i przyznaniem się do winy, ale też z naprawieniem wyrządzonej szkody. Postępowanie karno-skarbowe natomiast wszczyna się jedynie wobec tego, kto uporczywie nie płaci podatku wykazanego w prawidłowej deklaracji.
Natomiast skorygowanie deklaracji podatkowej nie powinno powodować wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Kodeks karny skarbowy precyzyjnie bowiem określa typy przestępstw skarbowych lub wykroczeń skarbowych, za które przewidziana jest kara. W Kodeksie karnym skarbowym nie wymieniono jednak jako czynu zabronionego "skorygowania deklaracji podatkowej", złożenie korekty deklaracji podatkowej nie jest zatem karalne.

podatki
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)