Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksport przy kursie 4,1 zł za euro nieopłacalny

0
Podziel się:

Średni kurs złotego do euro, przy którym eksport staje się nieopłacalny, wynosi w IV kwartale 2004 r. 4,1 zł za euro - wynika z badań koniunktury przeprowadzonych przez NBP.

Średni kurs nieopłacalności eksportu w przypadku dolara wynosi w IV kwartale 3,52 zł za dolara.

"Połowa ankietowanych przedsiębiorstw uznała kurs nie przekraczający 3,60 zł za dolara za wartość graniczną, poniżej której pojawią się problemy ze zbyciem własnych wyrobów, spowodowane większą atrakcyjnością towarów z importu" - napisał NBP.

"Widać też, że mimo znacznej aprecjacji złotego rzeczywisty kurs euro pozostaje powyżej deklarowanych przez respondentów kursów granicznych dla opłacalności eksportu oraz kursu niekorzystnego z powodu konkurencyjności produkcji importowej" - napisał NBP.

Badani przez NBP przedsiębiorcy uważają, że średnio na koniec IV kwartału dolar będzie kosztował 3,67 zł, wobec 3,87 w poprzednim badaniu.

Według ankietowanych przedsiębiorstw euro na koniec IV kwartału 2004 roku wyniesie 4,41 zł. W poprzedniej edycji średnia prognoza wyniosła 4,63 zł.

Ankietowani przedsiębiorcy najczęstszą barierę w rozwoju firmy wymieniają właśnie kurs walutowy.

"W badaniu ankietowym przedsiębiorstwa proszone są o podanie głównych barier, które w perspektywie najbliższych 6 miesięcy mogą niekorzystnie wpłynąć na sytuację ekonomiczną firmy. W IV kwartale 2004 r. kurs walutowy stał się najważniejszym problemem sygnalizowanym przez respondentów" - napisał NBP.

"Problem jest o tyle warty podkreślenia, że przedsiębiorstwa w poprzednich okresach (poza I kwartałem 2004 r.) uznawały kurs walutowy za problem dalszy" - dodaje NBP.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)